Stovky družstevních bytů plánuje na Kamenném vrchu postavit město Brno. Radnice už v lokalitě vlastní devadesát procent pozemků, teď koupí od soukromých vlastníků za tři a půl milionu korun další. Za metr čtvereční zaplatí 4300 korun. Potom už budou městu chybět jen dvě parcely, s jejich majiteli vedení Brna jedná. Nákup pozemků musí ještě schválit zastupitelé.

V první fázi má vyrůst na Kamenném vrchu 350 bytů za více než 1,75 miliardy korun a stát by měly do roku 2025. Peníze na pozemky půjdou z fondu bytové výstavby. „Pozemky, které je potřeba vykoupit, přetínají celé území v několika pruzích, kvůli výstavbě je potřeba je vykoupit, což už se v řadě případů podařilo,“ uvádí radní pro majetek Róbert Čuma z Pirátů.

Výstavbu v lokalitě Kamenný vrch II nad ulicí Petra Křivky v části Nový Lískovec rozdělilo město do dvou etap. „Atelier 99 pracuje v tuto chvíli na dokumentaci pro územní řízení, která by měla být na podzim hotová. Ke stavebnímu povolení bychom projekt chtěli dovést příští rok a v roce 2025 by se mělo kolaudovat,“ dodává náměstek primátorky Jiří Oliva z ČSSD.

Město vlastní jen patnáct procent bytů

Jeden z bytových domů by mohla zaplatit i městská část Nový Lískovec z vlastního rozpočtu. Zůstal by ale v majetku města, které by ho pak svěřilo městské části jako dům s pečovatelskou službou.

Město vlastní v Brně jen patnáct procent z celkového bytového fondu. Zbytek patří soukromým majitelům. Aby pomohla radnice lidem, kteří nedosáhnou na hypotéku, ale zároveň nechtějí bydlet v nájmech, nabízí družstevní byty. Jejich výstavba probíhá na pozemcích města a do družstva lidé vstupují s určitým vkladem. Hypotéku si pak na sebe bere právě družstvo. Po její zaplacení přejdou byty na samotné družstevníky.