Nejvýše postavená žena evropského hokeje se ve Spartě přesouvá z role šéfky do dozorčí rady, Barbora Snopková Haberová se ale rozhodně nudit nebude. Kromě zápolení na bruslích totiž létá do Milána vybírat módní oblečení a do svého podnikání nově přidá pekárnu s kavárnou.

Bývá to klasický test, který má ukázat, že v téhle oblasti mají muži převahu, jenže v tomto případě by skončil značně neúspěšně.

„Mě z ofsajdu fakt nikdo zkoušet nemusí, ten poznám,“ rozesměje se Barbora Snopková Haberová – byla to naopak ona, kdo do pomyslného ofsajdu odsunul ty, kteří touží udržet hokej v podobě pánského klubu.

Časy se mění, hokej zrychluje, oproti dobám Nagana sviští hráči na bruslích chvílemi jako Usain Bolt a rozhodčí daleko důsledněji trestají hákování, sekání a další prohřešky proti pravidlům.

Což je trefná paralela i pro dění v kancelářích: také tam se přidalo na tempu a fauluje se méně v tom smyslu, že by byl hokej uzavřen ženám. Vždyť největší český klub čtyři roky vedla právě ona.

„Když jsem do hokeje přišla, samozřejmě to pro spoustu lidí byl obrovský šok,“ přiznává. „Na druhou stranu si velmi rychle zvykli. A úplně na rovinu, já si myslím, že je to jedno. Nikdy jsem mezi zaměstnanci a spolupracovníky nerozlišovala chlapa a ženskou, jde mi o člověka jako takového, nedělám rozdíly.“

Snopková Haberová se Spartou oslavila jedno stříbro a jeden bronz, přičemž pražský klub skončil třetí i v sezoně 2019–20, v níž ale extraligu ukončila covidová pandemie a medaile se tehdy oficiálně neudělovaly.

Do O2 areny v aktuálním ročníku chodilo v průměru téměř jedenáct tisíc diváků, což znamenalo sedmou nejvyšší návštěvnost v Evropě.

Sparťanští junioři letos po 29 letech čekání znovu získali zlato a ona sama se stala viceprezidentkou organizace sdružující evropské hokejové kluby, což znamenalo, že žádná žena na starém kontinentu v tomto sportu nezastávala vyšší pozici.

Jenže vysněný titul mezi dospělými chybí. A tak se ozval závěrečný hvizd: v květnu se majitel Sparty, miliardář Karel Pražák, rozhodl vedení obměnit. Jedna kapitola končí, exekutivní funkce převezmou jiní. Snopková Haberová ale z klubu neodchází úplně, nově se stane předsedkyní sparťanské dozorčí rady.

„S Karlem jsme přátelé, velice si ho vážím a mám ho ráda. V klubu zůstávám dál, čekají mě další nové výzvy, na které se moc těším,“ říká Snopková Haberová klidným hlasem nad šálkem zázvorového čaje.

„Za ty čtyři roky se udělal obrovský kus práce, bylo to krásné období. Teď se budu moct vedle Sparty více věnovat i svým dalším projektům. Nudit se rozhodně nebudu,“ usměje se vysoká a štíhlá dáma, které byl hokej vyloženě předurčen.

Její dědeček Zdeněk Haber platí v Plzni za trenérskou legendu, koučoval rovněž ve Švýcarsku či v Německu a západočeskému klubu později šéfoval. Táta Ivo Haber zase náleží mezi nejznámější extraligové rozhodčí.

V této profesi si sice na tuzemských stadionech vyslechnete ty nejvynalézavější vulgarity, ona ale vzpomíná na dětství úplně jinak.

Forbes Digital Premium