Stravuje se třikrát denně, málo spí a nemá čas na aktivní pohyb. Odpočinkem tráví jen hodinu denně a na dovolené je dva, maximálně tři týdny v roce. Nejčastěji trpí bolestí zad, nadváhou nebo vysokým krevním tlakem. Tak zní stručný popis životního stylu typického českého podnikatele podle nejnovějšího průzkumu společnosti EY, která oslovila 429 českých byznysmenů.

Zdraví zaneprázdněných podnikatelů je sice v ohrožení, přesto se většina z nich cítí fit. Konkrétně osm z deseti respondentů se cítí zdravě a jsou se svým životem spokojeni.

„Čeští podnikatelé neumějí odpočívat a práce je pro ně prioritou. Nedělá jim problém trávit v ní 12 hodin denně a někdy i víkendy, což má vliv na jejich špatné zdravotní návyky. I přesto všechno ale zdravotní obtíže nepociťují, nebo je alespoň nepřiznávají. Úspěšní čeští podnikatelé jsou totiž většinou neskuteční dříči,“ hodnotí výsledky průzkumu Magdalena Souček, vedoucí partnerka společnosti EY v ČR a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

graf

Jednu věc má drtivá většina podnikatelů společnou – jejich den začíná brzy. Pouze čtvrtina z nich vstává později než v sedm hodin ráno. Jsou však i případy, kdy se podnikatelé nebo podnikatelky pravidelně probouzí před pátou ranní, nebo naopak po deváté hodině. Většina naspí v průměru 7 až 8 hodin denně.

„Výsledky ukazují, že trendem mezi českými podnikateli a podnikatelkami a možná i malým návodem na úspěch, je chodit spát před půlnocí s brzkým ranním budíčkem,“ říká Magdalena Souček.

Trávit v práci kolem 50 hodin týdně není nic neobvyklého, pro pětinu podnikatelů se odpracované hodiny zastaví až nad hodnotou 70. Není tedy překvapením, že například na sport příliš času a energie nezbývá. Stejně tak si málokterý podnikatel najde čas na odpočinek. Čtyři z pěti dotazovaných podnikatelů relaxují méně než dvě hodiny denně.

Vegetariánství, veganství či raw? Drtivá většina respondentů si se zdravým stravováním hlavu neláme. K jídlu se navíc nedostanou častěji než třikrát, čtyřikrát denně. Čtvrtina respondentů uvedla jako zdravotní problém nadváhu. Ve prospěch jejich zdraví nehovoří ani fakt, že na prohlídky k lékařům chodí většinou pouze v případech, kdy je začne trápit akutní problém.


Společnost EY se zaměřila na zdraví podnikatelů, protože již sedmnáctým rokem pořádá soutěž Podnikatel roku. 

Porotu soutěže zajímají nejen hospodářské výsledky, ale především výjimečný podnikatelský příběh. Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv, nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz. Na stejných webových stránkách je k dispozici rovněž přihláška pro podnikatele. Uzávěrka přihlášek i nominací je 21. října 2016.