skip to main content
Breaking News

Pokud přijde tuhá zima, upřednostníme domácí trh, varuje ruský Gazprom

Ruská plynárenská společnost Gazprom plánuje u prodeje zemního plynu upřednostňovat domácí trh před exportem. Dnes to podle agentury Interfax řekl Sergej Gustov, který má v podniku na starosti zásobování domácích odběratelů.

Gazprom v Rusku očekává tuhou zimu s množstvím napadeného sněhu. Zpráva přichází v den, kdy velkoobchodní cena plynu pro evropský trh přesáhla v Nizozemsku poprvé 100 eur (2531 korun) za megawatthodinu.

„Myslím, že zima bude chladná, protože se urodilo hodně jeřabin,“ cituje Interfax Gustova, který poukázal na ruskou pranostiku. „Protože jsme měli velmi teplé léto, tak zima bude chladná. Vím jistě, že domácí trh je pro Gazprom prioritou a že plyn dodáme všem odběratelům v Rusku,“ dodal Gustov s tím, že se jedná o jeho vlastní předpověď.

Reklama

Gazprom v září dokončil výstavbu plynovodu Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět více plynu do Evropy. Od roku 2011 už je v provozu plynovod Nord Stream 1, který má stejnou kapacitu, co je 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně.

Poptávka po zemním plynu se v Evropě zvyšuje částečně v reakci na zotavování ekonomik z pandemie, vliv ale mají i nízké zásoby suroviny před nadcházející topnou sezonou. Obavy o osud dodávek a očekávaný příchod chladného počasí její růst podporují ještě více.

Gazprom je hlavní evropský dodavatel zemního plynu spolu s prodejci z Norska a z Alžírska, uvedla agentura Reuters. Evropa také odebírá zkapalněný zemní plyn (LNG), jehož cena je vyšší. Gazprom plní své prodejní závazky podle dlouhodobých smluv, ale dodávky nezvyšuje, což přispívá k nárůstu cen plynu na trhu.