Britská královská rodina má ode dneška dalšího člena. Princi Williamovi a jeho manželce Kate se v sobotu ráno narodila dcera, jejíž jméno bude zveřejněno později. Jakou bude mít malá princezna v královské rodině pozici a co si bude moci, na rozdíl od svého staršího bratra George dovolit? A jaký zájem o ni budou mít média? Tím se ještě před jejím narozením zabývala naše spolupracovnice Cecilia Rodriguez.


Obyvatelé Velké Británie označují druhé královské dítě přívlastkem „náhradní“. Není to úplně hezké slovo, ale nejlépe vystihuje podstatu toho, co to znamená být druhé dítě královského páru, jehož potomci jsou přímí následníci trůnu.

Historie ukazuje, že „náhradní“ dědic, stejně jako v případě prince Williamova mladšího bratra Harryho, si bude užívat větší svobody než přímý dědic, a to i přesto, že bude pod drobnohledem celého světa.

Mladší sourozenec prvorozeného prince George bude mít více na výběr než jeho bratr, který musí být vychovaný jako budoucí král. Ale i když bude jen královský „záskok“, musí být připraven na roli následovníka pro případ, že prvorozený syn odstoupí z trůnu nebo se stane jakékoli neštěstí, které sourozence ovlivní.

george done

Dědeček královny Alžběty George V. a její otec George VI. byli přesně těmito „náhradníky“, kteří se stali králi. První v roce 1910, protože jeho bratr, který byl přímý dědic, zemřel v 28 letech a George VI. nahradil na trůnu svého bratra Edwarda VIII. po té, co v roce 1936 abdikoval, aby se mohl oženit s rozvedenou Američankou Wallis Simpson.

Jeden z historiků královské rodiny to pro agenturu Reuters shrnul naprosto jasně. Největším problémem královských sourozenců podle jeho názoru je, že „Nikdy nevíte, jestli budete vyzváni k tomu, abyste se stal králem (nebo královnu).“ Dětství obou dětí ale bude komplikovat ještě jedna věc.

Vévoda a vévodkyně z Cambridge totiž nejsou jen nejznámější královský pár Evropy, ale také super-celebrity, které sledují lidé po celé planetě. Spolu se svými dětmi jsou předmětem pozornosti a zvědavosti světových médií, a to doslova 24 hodin denně.

Faktem je, že intenzita veřejného zájmu o britskou královskou rodinu zesílila po tragické smrti princezny Diany v roce 1997. Pro představu se podívejte na video z roku 1983, kde princ William vystoupil před opravdu velkým počtem kamer:

Podle královského historika Huga Vickerse je vztah prince Williama k tisku značně poznamenaný tím, co se jeho matce stalo. A mladý pár čelí enormnímu zájmu médií. Zkuste si na chvilku pustit Google a uvidíte, jak ohromné množství příspěvků o královském porodu na vás vyskočí.

Ve svém článku pro International Business Times si publicista Adam Justice klade otázku, zda se královskému páru povede uchránit své děti před globálním zájmem médií a dotěrnou zvědavostí veřejnosti. „Předchozí generace mladých členů královské rodiny, jako Williamův otec princ Charles, byli schopni vyrůstat mimo mediální pozornost. Když William a jeho mladší bratr Harry byli děti, britský tisk se zavázal, že nebude nijak zasahovat do jejich dětství s výjimkou významných událostí, jako je jejich první den ve škole,“ upozorňuje.

kate a george done

Jeho závěr je, že se snad William s Kate budou moci spolehnout na shovívavost britských médií, zvláště po několika minulých skandálech a potom, co spolu královská rodina a média uzavřely mír.

To ale nic nemění na tom, že se princ William s velkým nasazením snaží chránit soukromí své rodiny sám. Claudia Joseph, autorka knihy Británie Williama a Kate, Adamovi Justice řekla „Když se fotografie Kate někde nečekaně objeví, tak se William okamžitě ozve. Svoji rodinu intenzivně brání a je znát, jak nemůže vystát, když není schopen kontrolovat to, co se děje. Bojuje za svou rodinu , ale nemůže kontrolovat tisk. To je nemožné.“

Tak jako tak, dědic George a jeho zrovna narozený sourozenec, královský „záskok“, musí být připravováni na život na globálním jevišti.

Autor: Cecilia Rodriguez