Dvakrát hurá, můžou zvolat majitelé hotelů a penzionů. Nejistotu ohledně termínu otevření ukončil minulý týden ministr Karel Havlíček svým oznámením, že by to mělo být 24. května.

Obsluhy se dočkají i hosté v hotelových restauracích, jen na třetí vítězný pokřik se ještě čeká – stále není jisté, jak to bude s provozem hotelových wellness.

Hoteliéry a hoteliérky trápilo nejen datum otevření, ale i otázka obsazenosti. Vláda původně navrhovala omezit obsazenost na čtvrtinu, ale proti tomu se z oboru zvedly důrazné protesty. Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek přinesl z jednání s ministerstvem zdravotnictví nakonec dobrou zprávu: domluvu na plné kapacitě.

Podle generálního ředitele Resortu Valachy Tomáše Blably by ani nic jiného nemělo smysl. Jeho hotely by se ocitly ve ztrátě dokonce už ve chvíli, kdyby směly hosty ubytovat pouze v šedesáti procentech své ubytovací kapacity.

K jeho názoru se přidává i CEO Orea Hotels & Resorts Gorjan Lazarov. „Neexistuje byznys, který může fungovat se ziskem při pětadvaceti procentech obsazenosti,“ uvažuje a dodává, že pokud se testování na koronavirus osvědčilo ve firmách a školách, proč by nefungovalo v hotelech.

Podle Lazarova by pak nic nebránilo obsazení všech pokojů. „I hotely můžou dodržovat zvýšená hygienická pravidla a omezit společné stravování podle plochy,“ konstatuje Lazarov, jehož společnost nechala v pandemii ze své sítě šestnácti hotelů otevřené dva: pražskou Pyramidu a brněnský Orea Congress.

Hotely jsou schopné zajistit testování na místě.

S testováním, stejně jako nošením roušek v interiérech, se v hotelech podle vládního nařízení počítá. Negativní test bude u hostů podmínkou ubytování, ale přesná pravidla zatím nejsou dána. Mluví se o uznání PCR i antigenních testů a hotely připouštějí, že jsou schopny zajistit testování přímo na místě.

Václav Stárek jednal i o tom, že by hotelové bazény a sauny mohly otevřít v půlce příštího měsíce, hovoří se o 14. červnu. Pro hotely, které mají wellness jako součást nabídky, je to zásadní informace.

„Nutně už potřebujeme vědět, v jakém režimu budeme moci v létě fungovat a co můžeme lidem slíbit. Nabízet pobyty bez možnosti využít wellness u nás nedává smysl,“ říká Tomáš Blabla. 

Hotel Horal, který patří do Resortu Valachy a do kterého se jezdí právě i kvůli wellness, už v některých termínech hlásí vyprodáno. Nezanedbatelnou část příjmů resortu navíc tvoří návštěvníci wellness centra, kteří v jejich hotelech nebydlí, ale přijdou si zaplavat a vyhřát se.

Vedení hotelu ale nechce na nic čekat. Stále se měnících vládních podmínek už si zažili až až, takže pro hosty připravují i záložní venkovní program: golf, jógu, táboráky s kytarou nebo výlety a pikniky. 

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Ředitel obchodu a marketingu Horského resortu Dolní Morava Tomáš Drápal přirovnává současnou situaci k prvnímu rande. „Těšíte se, ale jste nervózní. Moc vám záleží na úspěchu, ale nevíte přesně, do čeho jdete,“ říká s nadsázkou o otevření po téměř roce.

Provozovatelé hotelů jsou přitom podle jeho slov v přípravách dál, než si veřejnost či vláda dokáže představit. „Naučili jsme se přichystat hned víc řešení podle toho, kdy nám kdo ze dne na den změní pravidla. Jsme připravení,“ věří Drápal.

Všichni doufají, že zvítězí zdravý selský rozum a podmínky pro otevření budou smysluplné. „Recepční a obsluhující personál mají dělat svou práci, nikoli suplovat úkoly hygieny a policie,“ míní Tomáš Blabla.

Jím vedený Resort Valachy přitom přišel loni na tržbách o osmdesát milionů korun a v letošním roce zaznamenal dalších minus šedesát milionů. Náhrady od státu pokrývají zhruba čtyřicet procent nákladů. 

„Toto není dlouhodobě udržitelné, a nebýt silného ekonomického zázemí naší mateřské společnosti HP Tronic, byla by pro nás situace likvidační. Díky podpoře mateřské firmy jsme naštěstí nemuseli propouštět a udrželi jsme zaměstnance,“ konstatuje Blabla.

Ztráty sčítají i v hotelech Orea Hotels & Resorts. „Když porovnám minulý rok s rokem 2019, přišli jsme na zisku o 250 milionů korun. A to i přes to, že jsme za první dva měsíce 2020 rostli přes patnáct procent,“ vypočítává Gorjan Lazarov, který doufá, že letos zůstanou hotely otevřené do konce roku a hospodaření se díky tomu vrátí do černých čísel.

Mnoho hotelů v době uzávěry rekonstruovalo a vylepšovalo.

„Ještě v dubnu minulého roku jsme udělali reorganizaci tak, abychom co nejméně zasahovali do provozu hotelů. Máme přes 420 zaměstnanců, které platíme na sto procent i v době uzavření. I přes kompenzace Antivirus to pro nás znamená měsíční náklad osm milionů korun,“ shrnuje Lazarov.

Pokud covid hotely znovu nezavře, můžou jejich majitelé vyhlížet lepší časy. Zájem se zdá být velký a hostům je co nabídnout – mnoho hotelů v době uzávěry rekonstruovalo a vylepšovalo.

„Rezervace na červen a srpen rostou stejně rychle jako loni. Opakuje se scénář, kdy mizí volné pokoje doslova před očima, nyní řešíme dvě stě až dvě stě padesát poptávek denně. Lidi se těší na hory,“ uzavírá optimisticky Tomáš Drápal.