K zásadnímu otočení politického kormidla Evropské unie nedojde. Přesto je po volbách do evropského parlamentu jasné, že instituci čekají změny, myslí si čeští podnikatelé a podnikatelky.

S výsledky příliš spokojeni nejsou: obávají se vlivu posílených populistických a krajně pravicových uskupení. A stále doufají, že Česko přijme euro.

„Signály přicházely už dlouho a ze všech stran. Přesto, že se mají lidé docela dobře, byla zdůrazňována negativní témata, a tudíž populismus opět zabodoval. Asi lidé také touží po nových tvářích,“ zamýšlí se zakladatel společnosti Linet Zbyněk Frolík.

„Nárůst vlivu pravicových a populistických stran na úkor centristické koalice je znát. Nepůjde o zemětřesení, ale evropskou scénou to zahýbe – směrem k nutnosti kompromisního vyjednávání a nalézání řešení na širším plénu,“ dodává šéf Jet Investment Igor Fait.

Dosavadní koalice v evropském parlamentu si většinu udrží. „Mnohem důležitější je ale dění v členských státech, protože skutečným tahounem změn v Unii jsou právě členské státy, potažmo Evropská rada a pak Evropská komise. A vidíme, že ve Francii, Belgii či Německu došlo k politickým zemětřesením,“ připomíná zemědělská podnikatelka Monika Nebeská

Ve Francii utrpěla strana prezidenta Emmanuela Macrona těžkou porážku od krajně pravicového Národního sdružení (dříve Národní fronta pod vedením Marine Le Pen), které získalo 31,4 procenta hlasů, zatímco Macronova strana Obnova 14,6 procenta. Prezident reagoval rozpuštěním parlamentu a vyhlásil nové volby na přelom června a července. 

V Německu se podpora sociálních demokratů kancléře Olafa Scholze propadla na 13,9 procenta, eurovolby vyhrála opoziční konzervativní unie CDU/CSU, ale na druhém místě skončila krajně pravicová Alternativa pro Německo s historicky nejlepším výsledkem 15,9 procenta.

V Belgii pak v doprovodných volbách do tamního parlamentu uspěli vlámští separatisté, zatímco liberální strana premiéra Alexandra De Crooa pohořela. Premiér v reakci podal demisi.

V Česku se zemětřesení nekonalo, největším tuzemským překvapením byl úspěch koalice Přísahy s Motoristy, která získala dva europoslance.

„Postupně končí a ztrácí na významu tradiční politický marketing, jak se dělal mnoho desítek let. Rozhodují emoce, pro které jsou nejlepší půdou sociální sítě. Potvrdilo se, že Babiš má stále nejschopnější marketingový tým v zemi,“ komentoval české výsledky podnikatel a investor Jiří Hlavenka, který je členem Pirátů. 

„Naše pirátská parta dostala výprask, jinak se to nazvat nedá. Pokud lídr kandidátky ve vzácném čase před kamerou opakuje, že důvod nás volit je v tom, že jsme jediná opravdu liberální strana, tak právě v ten moment deset tisíc potenciálních voličů usnulo,“ uvedl na svém Facebooku

Souboj o pozornost na sociálních sítích místo debaty o klíčových problémech společnosti i byznysu je značným problémem i podle zakladatelky společnosti Profimed Alexandry Kala.

„Hlasuji pro kandidáty, o kterých vím, že se v Bruselu vyznají. Potřebujeme tam aktivní a zkušené politiky, ne ty, kteří se jen předvádí, ale reálně nejsou schopni nic vyjednat. Takových bude teď za Českou republiku v Evropském parlamentu bohužel většina,“ hodnotí Kala. 

Ramba
Vydání Forbesu Ramba

Jedním z hlavních témat tuzemské předvolební kampaně byl plán Evropské komise dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, známý jako Green Deal. Názory na něj se mezi zdejšími podnikateli a podnikatelkami značně liší. 

„Green Deal je daná věc. Lze očekávat silnější tlak na jeho revizi, což vítám, či dokonce jeho zrušení, což považuji za nesprávné i nemožné,“ říká Nebeská.

„Obecně každá nová regulace je pro byznys negativní. Jsem ale přesvědčena, že kvalita života lidí a budoucnost našich dětí musí mít před střednědobým nepohodlím byznysu přednost,“ dodává spolumajitelka a správní ředitelka Stavebnin DEK Petra Kutnarová

Někteří byznysmeni však u tohoto tématu nešetří ostrými slovy. „Považuji za nebetyčnou hloupost a krátkozrakost, že jsme na evropský průmysl uvalili milion omezení a přitom klidně dovážíme bezcelně nebo s legračně nepatrnými cly tyto výrobky z Číny a okolní Asie, kde nezavedli nic,“ tvrdí majitel firmy Isolit-Bravo Kvido Štěpánek.

„Unie přistupovala ke Green Dealu, spalovacím motorům a ostatním souvisejícím tématům hodně zbrkle a radikálně. Časové horizonty zřejmě budeme nuceni posunout. Konkurenceschopnost Evropy je alfou a omegou našich životů a podřezat si pod sebou větev kvůli Green Dealu není chytré,“ myslí si Igor Fait.

„V Evropě se hromadí často protichůdné regulace, pro automotive to v posledním období znamenalo sto padesát nařízení a třicet směrnic. Bez udržení a rozvoje domácího průmyslu si nebudeme na klimatické ambice v Evropě schopni vydělat. Nové složení Evropského parlamentu vytváří prostor k racionálnější politice,“ slibuje si výkonný ředitel AutoSap Zdeněk Petzl.

Zmiňuje i evropský zákaz prodeje aut se spalovacími motory, který bude platit od roku 2035. Podle Petzla se ukazuje, že trh není ochoten k tak rychlé změně, jakou si regulátoři představovali.

„Důležitým tématem je i přístup Unie k navýšení cel na dovoz elektromobilů z Číny. To by mohlo eskalovat obchodní válku, přičemž z devadesáti procent zůstaneme nadále závislí na dodávkách klíčových materiálů pro výrobu elektromobilů,“ varuje Petzl.  

Ze současných deseti procent by se tato cla mohla podle odborných hlasů zvednout na pětadvacet až třicet. A například automobilka Volvo už kvůli této hrozbě přesouvá svou výrobu elektrických aut z Číny do Belgie.

Značné obavy vzbuzuje v zástupcích českého byznysu i posílení populistických a krajně pravicových uskupení napříč Evropou.

„V dobách velkých společenských vášní spojených s ruskou válkou, uprchlíky nebo Green Dealem mají lidé tendenci volit radikální politiky v neprospěch těch umírněnějších. Že je to krajně nebezpečné, víme z historie. Přesto věřím, že se v Evropě najde dost těch, co se nenechají nalákat na jednoduchá, a přitom zhoubná řešení,“ doufá Monika Nebeská.

„Extrémním a populistickým uskupením nefandím, ale chápu, že jsou pro část populace lépe srozumitelná, a tedy snadno volitelná. Myšlení bolí,“ potvrzuje spolumajitelka společnosti Asiana Šárka Litvinová.

„Ono je vždycky snadnější být proti a bořit než něco vybudovat. A bohužel se vždy najde dost naivních lidí, co rádi skočí na lep populistům,“ dodává Dalibor Dědek, vlastník skupiny Jablotron.

Výsledky nepotěšily ani miliardáře Marka Španěla, spolumajitele a CEO studia Bohemia Interactive. „Doufal jsem, že by volby mohly vést k obratu směřování Evropy zpátky ke společnosti s důrazem na individuální práva a odpovědnost jednotlivce a k ekonomice postavené na volné tržní soutěži bez masivních státních zásahů. Vše nasvědčuje, že bude pokračovat establishment,“ míní Španěl.