„Nemám na sebe čas“ nebo „Neumím jen tak sedět, potřebuji něco dělat“. Možná si tohle říkáte i vy a čas, který byste trávili jen sami se sebou, nemáte. Vědecké průzkumy ale ukazují, že čím zaneprázdněnější jste, tím více si čas o samotě užijete. A tím pro vás bude prospěšnější.

Čtěte také: 7 skvělých věcí, které se vám začnou dít, když se naučíte ocenit samotu

I když může být čas o samotě zpočátku nepříjemný nebo nepohodlný, účelně si jej do svého rozvrhu naplánujte. Udělejte si denně alespoň 10 minut jen pro sebe – bez lidí, bez elektroniky, jen tak. Podle vědců se totiž i díky minimu času o samotě stanete lepším člověkem a třeba přestanete tak urputně snít o dovolené na opuštěném ostrově.

Tohle je sedm hlavních důvodů, proč do toho jít:

Zvýšíte si empatii

Když trávíte čas v okruhu přátel nebo kolegů, posilujete v sobě vnímání vztahů založené na rozdělení „my versus oni“. Když jste sami, tak tohle mizí a vy dokážete empatičtěji vnímat i ty, kteří nepatří do vašeho nejbližšího kruhu.

Zvýšíte svou produktivitu

Zatímco si spousta firem nemůže vynachválit open space kanceláře, vědecké studie ukazují, že chválí něco, co by asi vůbec neměli. Ukazuje se totiž, že neustálá blízkost kolegů zabíjí vaši produktivitu. Jednoduše pracujeme lépe, když máme dostatek soukromí.

Rozvinete svou kreativitu

To, že spousta umělců utíká tvořit někam mimo civilizaci, má svůj důvod. Čas o samotě vám dá prostor probírat se svými myšlenkami, hrát si s nimi, kontemplovat, a být tak ve výsledků více kreativní.

Vybudujete si mentální odolnost

Studie ukazují, že pokud zvládáte být o samotě, pravděpodobně lépe zvládáte stres, jste více spokojení, celkově více šťastní a odolní proti depresím.

Redukujete problémové chování vašich dětí

Výzkumy ukazují, že děti, které se samy od sebe naučily trávit čas o samotě, se chovají lépe. Buďte tak dobrým vzorem a ukažte jim, že je zdravé umět trávit čas o samotě a třeba si tak do budoucna ulehčíte práci.

Uděláte si prostor k naplánování vlastního života

Většina lidí tráví spoustu času plánováním prázdnin, narozenin nebo svateb. Málokdo se už ale věnuje plánování vlastního života. Právě čas o samotě vám poskytne prostor k přemýšlení o vašich cílech a možných změnách ve vašem životě.

Poznáte sami sebe

Kdo vlastně jste? Odpověď získáte, když budete dostatečně sami, protože právě tehdy se rozhodujete bez vnějších vlivů. A to vám pomůže být mnohem více spokojený sám se sebou a cítit se ve vlastní kůži.