Jste na cestě domů, těšíte se na děti, ideální by pro vás ale bylo přivítat se s rodinou a pak jen klid. A nepřemýšlet: Co zase bude? Jaká bude nálada? Budu mít trochu klidu pro sebe?

Nezoufejte, máme pro vás několik rad, jak tenhle začarovaný kruh prolomit.

Čtěte také: Peníze nerostou na stromech aneb pár triků, jak vaše děti naučit jejich hodnotě

Udržujte rovnováhu pracovního dne

Většina z nás žije podle vzorce, že v práci se musí pracovat, a čas na odpočinek přijde až pak. Když si ale vytvoříte odpočinkové chvíle během dne, tak vám hlava dovolí přijet domů s příjemnou zásobou energie. Zahrňte proto do svého rozvrhu i krátké chvíle na regeneraci, během kterých si vyčistíte hlavu.

Na cestě domů se zastavte

Pokud si i tak s sebou z práce vezete stres a těšíte se, že ho uvolníte doma na gauči, raději se ještě na chvilku zastavte. Na parkovišti, u lesa, na odpočívadle. Můžete zůstat v autě a chvilku nic nedělat. Nebo si dejte kafe a přečtěte si noviny. Jednoduše přepněte a pracovní starosti nechte vyšumět. Někdy stačí 5 nebo 10 minut, které zachrání celý večer.

Kde je jasno, není dusno

S rodinou komunikujte. Partnerce i dětem dopředu řekněte, co je pro vás po celém dni důležité. „Potřebuji 20 minut na regeneraci. Pak si vše povíme a pomůžu, s čím bude potřeba,“ nebo „Převléknu se, natáhnu se na gauč a až bude ručička na hodinách tam a tam, tak si spolu půjdeme hrát.“ Když to řeknete včas, partnerka i děti budou chápat, proč se hned ze dveří nevrháte skládat kostičky nebo neodpovídáte na smršť otázek. Nebudou si vaše chování brát osobně.

Rodinný management znamená klid

Bude to znít paradoxně, ale rodinná pravidla přináší svobodu a klid. Udělejte si proto rodinnou poradu a stanovte si, který den přijedete domů dřív a podniknete něco s dětmi. Ty už od narození potřebují sdílet čas i s tátou. Ženských energií mají od maminky a učitelek za celý den obvykle dostatek. Domov vytváří oba partneři, ne jen žena. Začít však musí každý u sebe. Sdělit, co potřebuji, a vzájemně si nastavit týdenní rodinný management, abyste se domů těšili, věděli, co se od vás očekává, a měli i doma svůj prostor a čas si odpočinout. Vaše přítomnost přináší vnitřnímu světu dětí důležitou rovnováhu a klid pro zdravý duševní i fyzický vývoj.

Společný čas nabíjí, musíte ho ale správně využít

Vycházejte z toho, co baví vás. Nenuťte se do aktivit, které vám nic neříkají. Děti to stejně vycítí a neužijete si to nikdo. Děti potřebují šťastného tátu a ne toho, který je vedle nich z pocitu povinnosti. Proto děti zkuste směrovat do svého světa sportu a koníčků.