Na zahradách to žije. A to zejména v létě. A jestli chcete zábavní, společenský nebo relaxační potenciál své zahrady maximalizovat, prostě ji jen zkrášlit anebo prodloužit její „životnost“ na celý rok,  máme pro vás několik tipů, jak na to. Pokud se vám nějaký zalíbí, a pospíšíte si, tak budete moct nový přírůstek budete využít ještě hezky za tepla.
1) Saunoaltánky
Tohle je tip spíš na zimu, ale i na tu je potřeba začít myslet. Altánky, které v sobě ukrývají i saunu, si lidé pořizují proto, aby si prodloužili dobu pobytu venku a aby se zahrada dala využívat celoročně. V české firmě Kijukiju vám váš altánek vyrobí na přání, inspirovat se samozřejmě můžete už těmi, které existují. Lidé k nim prý často chtějí připojit například zahradní sklad.
kijukiju
Takhle vypadá třeba altán Kijukiju, který má na své zahradě ředitel ZOOTu Ladislav Trpák:

18001809839_2242559c64_z

2) Finské grilovací sruby Koty

Koty mají původ v severských kulturách, kde lidé odjakživa hledali způsoby, jak se ohřát. Finové jsou fajnšmejkři, co se saunování týče. V zemi, která má 5,5 milionu obyvatel, je 3,5 milionu saun. Seveřané přišli i s dalšími příbytky, kam se člověk může uchýlit před mrazem. České zimy možná nejsou tak dlouhé a studené jako ty skandinávské, ale fandové grilování, kteří by se rádi typicky letní kratochvíli oddávali i v jiných ročních obdobích, ocení finské dřevěné stavby s centrálním ohništěm, které slouží právě k těmto účelům.

2b

3) Altány Gazebo

Gazebo je druh altánku často se šestiúhelníkovým či osmiúhelníkovým půdorysem. Možná je znáte ze svatebních fotografií. Jsou rozšířené v teplých, slunečních krajinách a zmínky o nich se vyskytují i ve starověké čínské literatuře. Gazebo altánky, které sídlí ve slovenských Nových Zámkoch, mají pro náročné zákazníky v nabídce japonské altánky Hinode. V jejich případě dva stejné modely prakticky neexistují. Na celý altánek je potřeba 4500 šroubků, pouhým okem není ale viditelný ani jeden.

3.Hinode

Autor: Gazebo altánky

4) Bazén s postupným vchodem jako do moře

Pokud si zahradní bazén nepořizujete čistě ke sportovním výkonům, šipku a jiné skoky můžete oželet a nejradši byste si na zahradě hověli jako na pláži, zbystřete. Při výběru bazénu se poohlížejte po takovém, který má postupný vchod. Právě tyto typy bazénů se sesuvnými kraji mají evokovat moře omývající pobřeží.

Inspirací vám můžou být tyhle bazény od společnosti Claffey Pool:

bazen claffey

5) Bazén se zabudovaným ohništěm

Umístění ohniště rovnou doprostřed bazénu je rozhodně neotřelou volbou. Kombinace protichůdných živlů v těsném sousedství sice asi nemá žádné zvláštní praktické výhody, pokud je ale vašim cílem originalita, jistě si toto nezvyklé a prostorově úsporné řešení získalo vaši pozornost.

5

Autor: Shehan Pools

6) Houpačky okolo ohniště

Jestli si chcete při příštím opékání čehokoli u táboráku posedět zvlášť pohodlně, jedním ze způsobu, jak toho docílit, je rozvěšet okolo ohniště houpačky. Vysedávání okolo ohníčku si tak budete moci užít pěkně s nohama ve vzduchu. Navíc si můžete podobnou záležitost pořídit na zahradu DIY stylem, tedy vlastníma rukama. Návod najdete například tady.

campfire

7) Motýlí křeslo

Jste-li fanoušek nejen do flory, ale i do fauny, můžete zabít dvě mouchu jednou ranou a pořídit si kus zahradního nábytku, který se tváří jako zástupce zvířecí říše. Propracované opěrky okázalého zahradního křesla jsou stejně tak elegantní jako motýlí křídla, která jim byla předobrazem.

motyl

8) Přírodní vodopád

Jestli máte za to, že nejlepší zahradní architekt příroda, ale ta vám na zahradu žádný vodopád nedopřála, můžete si k takovému autentickému přírodnímu vodopádu dopomoci malým podvodem. Když povoláte šikovného zahradního architekta, rozdíl bude minimální a kolemjdoucí si vaši donedávna rovný zahradní pozemek spletou s přírodním úkazem hodným fotografování.

vodopad

Autor: Aquatic creations

9) Houpací sítě

Právě pro líné letní dny jsou stvořené houpací sítě. Ty mohou posloužit jako místo pro nicnedělání, čtení knížek, chytání lelků, ale v teplém období mohou i suplovat postel.

9

Autor: Itamar Landscape Design


Autor textu: Daniela Ešnerová