Těžko najdete povolanějšího člověka, od kterého byste měli chtít rady, jak začít podnikat, než je Richard Branson. Miliardář, zakladatel nízkonákladových aerolinek Virgin, majitel Virgin Group a muž, který chce létat do vesmíru, nedávno zveřejnil několik tipů, kterými by se podle něj měli řídit příští úspěšní byznysmeni. Vše najdete na stránkách jeho společnosti. Bransonova základní rada je jednoduchá: Ať se děje cokoli, překonejte svoje obavy.

„Za život jsem založil stovky společností po celém světě a mám v této oblasti slušné zkušenosti. Po čtyřech desetiletích sice pořád nevím všechno, a nemyslím si ani, že by se věci daly dělat jen jedním způsobem, nicméně mám určité nápady, které by vám na vaší cestě mohly pomoci,“ vzkazuje svým následovníkům. A co konkrétně radí?

Nekroťte svou zvědavost

Být podnikatelem znamená, že jste zvědavý a zajímají vás všechny aspekty vaší existence. Vrhnete-li se do života s opravdovým odhodláním, brzy zjistíte, co vám ve světě chybí nebo co potřebuje zlepšit. Neukojitelná zvědavost je jednou z nejdůležitějších vlastností, jaké může podnikatel mít, radí Branson.

Nebojte se stresu

Většina nejlepších nápadů vzejde z frustrace. My jsme z frustrace založili Virgin Atlantic, píše miliardář. Podnikatel má za úkol vidět příležitost tam, kde druzí vidí překážku. Začněte zdolávat výzvy, udělejte z nich příležitosti, najděte řešení, vyplňte díry na trhu. Spousta průmyslových odvětví, kategorií a sektorů je zralá na velký třesk a čeká jen na ten správný nápad, který právě jim přinese revoluci.

Buďte vášniví

Když začínáte podnikat, je mezi úspěchem a prohrou jen hodně tenká dělicí čára, a nebudete-li vášniví, dostanete se rychle na špatnou stranu oné hranice. Neuspějete, nejste-li pro svůj nápad, výrobek nebo službu zapálení. Je to úplně jednoduché. Vášeň vám pomůže neztrácet z očí cíl a hrát na výhru. Většina lidí by měla být schopna se stát podnikateli a založit vlastní obchod, pokud jsou pro něco nadšení.

Soustřeďte se na lidi

Dynamika vaší společnosti je předpokladem pro úspěch vašeho byznysu a dynamiku společnosti vytvářejí lidé. Proto je tak důležité si prokazatelně najít ty správné lidi, s nimiž chcete pracovat. Podobně jako jeden z mých spolupanelistů ve videu výše jsem i já zakládal společnosti s přáteli a s rodinou. Jimmy Cregan a Brian Souter se oba vrhli do podnikání se svými sestrami, zatímco já jsem začínal s kamarády a dnes pracuji se svými dětmi a jejich partnery. Protože, jak řekl Jimmy: „Když začínáte s opravdu dobrým kamarádem nebo se sourozencem, tak si hned věříte. Neboť když nemáte vzájemnou důvěru, nemáte nic.“

Poslouchejte a učte se

Lídři obvykle hodně mluví a ani z půlky nenaslouchají ostatním. Velká část mého úspěchu pocházela z toho, že jsem se učil od ostatních. Když chcete být dobrý vůdčí typ, musíte umět naslouchat. Musíte být neustále připraven poslouchat, učit se, dělat si poznámky, nasávat vědomosti. Každý člověk vás může něco naučit. Nejlepší vzdělání, jaké můžete získat, je do něčeho se pustit a dotáhnout to. Nebojte se ušpinit, získávejte zkušenosti – tak se naučíte všechno, co potřebujete vědět o zakládání podniků a jejich správném vedení.

Pustit se do podnikání může být náročné, ale když zůstanete zvědaví a vášniví, budete hledat nápady, které povzbudí váš vnitřní oheň a nikdy nezapomenete soustředit se na lidi a učit se od nich, tak byste měli být s to založit ne jeden, ale spoustu vlastních byznysů!

Zajímá-li vás víc, podívejte se třeba na příspěvky na blogu Virgin o tom, jak realizovat své nápady, a pak se podívejte na Virgin StartUp, jak dát svému podniku křídla.