skip to main content
Investice

Buffett proti Burrymu. Kdo ze dvou investičních velikánů trefí vývoj Applu?

V uplynulém týdnu se na stolech Americké komise pro cenné papíry a burzy shromáždily pověstné formuláře 13F. V nich musí institucionální investoři spravující kapitál s hodnotou přes sto milionů dolarů uvést informace o svých pozicích, nákupech a prodejích za poslední skončené čtvrtletí.

Přestože o zajímavá odhalení za první kvartál nebyla nouze, nás zaujaly hlavně dvě protichůdné sázky na společnost, která se zkraje pandemie stala na čas nejhodnotnější firmou světa. Ať již to byl sám legendární Warren Buffett, Charlie Munger, nebo nějaký řadový zaměstnanec – někdo v Berkshire Hathaway během prvního čtvrtletí navýšil pozici na Apple o 3,8 milionu akcií.

Ta přitom již předtím tvořila bezkonkurenčně nejvyšší pozici fondu. Ve stejném čase nakoupil zajišťovací fond Scion Capital kontrariána Michaela Burryho více než 200 tisíc prodejních opcí na akcie společnosti. To je derivátový ekvivalent krátké pozice za 36 milionů dolarů.

Komu zatím sázka vychází lépe a jak se bude situace okolo Apple vyvíjet v dlouhodobější perspektivě? Společnost Apple z investorského pohledu patří vedle Microsoftu k relativním vítězům současného marastu v big tech sektoru. Její akcie navzdory depresivní náladě na trhu nekrvácejí tak intenzivně jako všichni ostatní.

To nicméně nijak nezabránilo Berkshire Hathaway, držící k poslednímu březnu přibližně 911 milionů akcií Applu, vygenerovat od té doby na společnosti papírovou ztrátu třicet miliard dolarů. Zde tiše předpokládáme, že Buffettův fond v mezičase svoji pozici nesnížil. Prostor pro risk Berkshire rozhodně má: předchozí zisk na akciích je i po současné ztrátě pořád okolo devadesáti miliard, takže práh bolesti se nalézá stále nezvykle vysoko.

V trochu jiné pozici byl – zde opět předpokládáme, že se svých prodejních opcí nezbavil předčasně – doktor Michael Burry. Soudě dle posledních Burryho apokalyptických tweetů, které tradičně nemají dlouhého trvání a z Twitteru mizí, ale svérázný investor svůj názor na vývoj trhu pro nejbližší období nezměnil.

Předplatné Forbesu
Reklama

Prodejní opce dávají nakupujícímu právo, nikoli však povinnost, po určitý čas prodat podkladové aktivum za předem stanovenou cenu. Pokud tedy v mezičase cena klesne pod určitou hladinu, což se v Burryho případě skutečně stalo, shrábne investor zisk. Kdyby se ale podmínka nenaplnila, budou opce bezcenné.

V opačné pozici je vypisovatel opce, který ji musí zpátky za stanovenou cenu koupit. Opce je nicméně komplexní produkt, a tak do hry vstupují i další faktory: hodnota se odvíjí z ceny podkladového aktiva, doby expirace, volatility na trhu a realizační ceny.

Akcie Apple jsou od svého letošního vrcholu dole o více než dvacet čtyři procent a Burry tedy na první pohled působí jako vítěz pomyslné sázky. Vyhrát ale ve skutečnosti mohou oba – současný a případný další propad Applu zvyšuje hodnotu Burryho opcí, nicméně Buffett má nastavený kurz a bude pokračovat v dokupování a doufat v obrat. Kapitálu na to má zatím hromadu.

Až kýžený obrat přijde, bude králem situace pro změnu on. Otázkou je kdy. Akcie Applu pod sto padesáti dolary vypadají jako lákavé pokušení, ale zatím o nich platí známé rčení o chytání padajícího nože: kdo to zkouší, musí počítat s pořezáním. I když se Buffettův nákup necelých čtyř milionů akcií během prvního čtvrtletí jeví jako celkem odvaz, pravdou je ve skutečnosti opak.

Berkshire Hathaway vlastní necelých 891 milionů akcií Applu. Zatím byl tedy dokup v prvním kvartále velmi opatrný a teprve uvidíme, jak se Buffettovo impérium rozšoupne tentokrát.

Pokud jde o Burryho, zajímavá je hlavně velikost pozice v hodnotě 206 tisíc podkladových akcií Apple. Cítí stejnou příležitost jako v roce 2008, jak napověděl jeho poslední (už samozřejmě smazaný) tweet? Byla cena prodejních opcí na Apple, který se ještě začátkem roku jevil jako poměrně bezpečný, tak neodolatelná? Šlo jen o krátkodobou sázku a opce již v mezičase opět prodal?

To se opět dozvíme až se zpožděním. Jisté je, že Burryho sázka na pád Apple tvořila na začátku roku největší pozici v jeho portfoliu. Být Timem Cookem, začnu si to brát trochu osobně.