Oblékám klientky, které pracují v nejrůznějších oborech. Od právniček přes bankovní manažerky, pracovnice v technických oborech, lékařky po architektky a designérky.

Jsou to ženy, které nevyhledávají pompéznost, ocení minimalistický přístup a pečlivě zpracované detaily. Touží mít v šatníku spíše méně věcí, ale kvalitních a nadčasových. A takový přístup bych doporučila každému.

Podle mého názoru je skvělé, pokud si žena v rámci daných pravidel najde svůj vlastní styl a zvolí takovou formu, aby se cítila dobře a příjemně. Úsloví „šaty dělají člověka“ určitě platí, ale není nic horšího než vidět ženu, která v oblečení, byť skvěle odpovídajícím pravidlům, trpí. Na každém člověku lze velmi dobře vypozorovat, jak se v oděvu cítí.

Přehlídka MBPFW SS18, IMRECZEOVA

Obecně ale v odívání do kanceláře platí dva základní směry, pokud tedy firma nemá oficiálně stanovený dress code, popsaný v zaměstnaneckém kodexu.

Business formal dress code

Formálnější a konzervativnější styl odívání platí zejména pro obor finančnictví, bankovnictví, advokacie, politiky a vrcholového managementu firem. V nejstriktnější podobě to znamená kalhotový, sukňový či šatový kostým v tlumené barevnosti, decentní, nikdy ne průhlednou halenku, tělové punčochy a lodičky s uzavřenou špičkou.

Business casual dress code

To je uvolněnější styl odívání, co se týče barev i pravidel. Kostým není povinností, ale pokud se pro něj žena rozhodne, může sáhnout po výraznější barvách. Jinak postačí kalhoty či sukně s halenkou, svetříkem, jednobarevným kvalitním trikem nebo šaty. Pokud nezastáváte manažerskou pozici či nevedete obchodní jednání, je možné obléknout taky hladké džíny v tmavších odstínech. Casual dress code se týká většiny zaměstnankyň a je tu mnohem větší prostor pro individuální styl oblékání a aktuální trendy.

Samostatnou kapitolou jsou ještě ženy s tvůrčím povoláním, kde se naopak čeká větší míra kreativity a „porušení“ pravidel.

Kostým, šaty, nebo sukně?

Při výběru konkrétního outfitu záleží na typu schůzky či jednání, jež vás čeká. Zda jde o klasický den v kanceláři, nebo například pracovní snídani či oběd. Roli při výběru oděvu hraje i místo, kde se schůzka odehrává, a to zejména jde-li o pracovní večeři. Pokud váháte, doporučila bych být raději mírně overdressed než situaci podcenit.

Určitě nic nepokazíte, pokud si pořídíte dobře padnoucí kalhotový nebo sukňový kostým v neutrální barvě, který se dá nosit i separátně, a další mezi sebou kombinovatelné základní kusy šatníku. Kalhoty úzkého nebo pánského střihu a sukně ke kolenům, které lze doplnit dobře střiženou košilí, halenkou nebo i zajímavým jednobarevným tričkem.

Univerzální košilové šaty

Skvělou a mezi mými klientkami oblíbenou volbou jsou košilové šaty. Objevují se v každé mojí kolekci v nejrůznějších materiálech a podobách. Baví mě na nich spousta věcí. Jednak to, jak z původně mužského kusu oblečení, košile, může vzniknout křehký a výsostně ženský oděv, a pak také jejich univerzálnost. Zvládnete v nich běžný pracovní den v kanceláři i nejrůznější druhy jednání a s pomocí vhodně zvolených doplňků obstojí i při formálnějších nebo slavnostnějších příležitostech.

Dobré je nepodceňovat ani svrchní část oděvu, tedy kabát či plášť, a nebát se v tomto případě ani vyšší pořizovací ceny. Pokud zvolíte vhodnou univerzálnější barevnost a nadčasový střih, jedná se o investici na několik sezon. Ve svém showroomu nabízím kabáty na míru v několika barvách a střizích ze stoprocentní merino vlny, což je skvělý materiál, který zahřeje a zároveň dýchá, a z vlastní zkušenosti mohu říci, že takový kabát vypadá i po několika letech nošení bezvadně.

Čtěte také: Spisovky, totes a messenger. Taškový průvodce úspěšného muže

Materiály, barvy a střihy

V poslední době se móda do kanceláře včetně té nejformálnější hodně rozvolnila. Používají se i materiály, které by dříve byly nemyslitelné, jako například džínovina, technické úplety, oděvní neopren nebo kůže.

Také v barevnosti je velký výběr, i když při volbě výrazných vzorů bych se raději stále držela při zemi a některým, zejména potiskům zvířecí srsti, je nutno se obloukem vyhnout.

Střihově se meze nekladou a důležité je zejména to, aby zvolený střih lichotil postavě, ale dodržovala bych vhodnou délku sukně a hloubku výstřihu.

Osobně dávám přednost přírodním materiálům, které dýchají, jako je vlna, bavlna a hedvábí, a střídmější barevnosti, kdy jednobarevnou plochu materiálu oživují propracované detaily, například ve formě prošívání. Takové oblečení se mezi sebou snadněji kombinuje a nehrozí, že vás divoký vzor nebo extravagantní barva po čase přestanou bavit.

Doplňky

Při volbě doplňků bych zvýšenou pozornost věnovala botám a kabelce. Na nich se šetřit nevyplatí. Investujte do jednoduchých hladkých lodiček, balerín nebo jednobarevných bot v pánském stylu a minimalistické kožené kabelky a psaníčka bez zbytečných ozdob.

Co se týče šperků, není nutné omezovat se na konzervativní decentní šperky ve zlatě či stříbře. Vhodně zvolený i nápadný designový šperk může celý outfit okořenit, jen je dobré se v tomto případě držet hesla, že méně je více, a výrazný prvek použít pouze jeden.

Náhrdelník Time Lapse, Eva Růžičková

Zatímco pestrobarevné šátky uvázané na krku už podle mě patří minulosti či k uniformě letušky, vlněným nebo kašmírovým šálám a plédů říkám ano. Zvolené tón v tónu s kabátem příjemně zahřejí cestou do kanceláře a během dne mohou nahradit svetřík.

Dobrou volbou jsou i barevné kožené pásky, které mohou doplnit nejen sukni a kalhoty, ale taky košili nebo šaty.