Pokud by mělo mít bydlení za sebou svůj příběh, pak to, které právě vyrůstá ve stotisícovém Liberci, jeden takový nabízí. Ve zchátralém areálu bývalých tiskáren probíhá už několik měsíců demolice více než dvě stě let starých budov. Místo nich vznikne pod taktovkou pražského devolepera Jana Konhefra moderní čtvrť s devíti domy a téměř 190 byty.
Atraktivní podobu jim vtisknou architekti Jiří Opočenský a Štěpán Valouch, loňští vítězové České ceny za architekturu. Ti museli zachovat například neorenesanční prvky u historicky cenných vil, které léta strádání jen tak tak přežily. Dominantou celého komplexu pak bude pětadvacet metrů vysoký nefunkční komín, na jehož designu by se měla podílet i sklářská firma Lasvit.
Odkazovat má na dávný věhlas Liberce coby průmyslového města, kterému se v minulosti přezdívalo třeba Český Manchester. Právě jeho příběh nás vrátí hluboko do minulosti, přesněji do roku 1791, kdy v ulici 8. března vyrůstá takzvaný Bergerův dům.
Za pár let se stává první libereckou manufakturou a postupně ho začínají obklopovat další vilové domy. Všechny jsou součástí velkého tiskárenského komplexu, v meziválečném období dokonce největšího tiskařského závodu v Čechách.
Tiskl se tu například význačný deník Reichenberger Zeitung, později odsud vycházely atlasy, učebnice, nebo formuláře řidičských průkazů. Po nástupu fašismu zabrala areál vládnoucí garnitura, stejně jako po znárodnění, kdy v tiskárně vznikl národní podnik Severografia.
Někdejší sláva tiskáren už je však desítky let bez lesku – areál od 90. let minulého století chátral. Teď znovu ožívá, a pokud se nestane nic neočekávaného, život se do něj vrátí už příští rok. V jeho polovině chce developer Jan Konhefr předat klíče majitelům prvních dokončených bytů.
„Momentálně je areál zbavený těch budov, které jsme museli zbourat, protože hrozilo, že spadnou, a dál se pracuje na rekonstrukci dvou historických vil. Začínáme také s opravou stávajícího tovární budovy,“ říká Konhefr.
Současně firma dokončuje projektovou dokumentaci na stavbu dvou nových domů a rekonstrukci dalšího továrního objektu, které jsou v plánu v půlce příštího roku. V prvních třech budovách, které mají být dokončené v roce 2022, už běží prodej bytů. A polovina z nich je podle Konhefra pryč.
„Zájem je jak o malé byty jedna plus kk, tak i třeba penthousové byty, které už jsou pryč. Momentálně jsme ještě ladili ceny, abychom v nich započítali i zvýšené náklady na materiál a mohli je zafixovat. To cenové rozpětí je od dvou a půl do dvanácti a půl milionu korun,“ vypočítává developer.
Celá výstavba bude podle Konhefra unikátní také svou nízkou energetickou náročností. Všechny byty mají mít rekuperaci vzduchu a podlahové topení, na střechách budou fotovoltaické panely. Počítá se i s instalací kogenerační jednotky, která bude produkovat elektrickou energii a teplo pro vytápění a ohřev teplé vody.
„V areálu bude lokální distribuční soustava, vlastněna majiteli všech 190 bytů, počítáme i s nabíječkami na elektroauta,“ přibližuje Konhefr. Obratově vychází celý projekt na zhruba miliardu korun, když se odečtou náklady na výstavbu, počítá firma se ziskem kolem pěti až deseti procent.
Hotovo by mělo být v roce 2025 a pro Liberec, kde je po bytech stále hlad, jde o příležitost, jak do města přivést další obyvatele. Areál je sice v soukromých rukách, o jeho budoucnosti a podobě ale investor jednal i s libereckou radnicí, která měla několik podmínek.
„Chceme, aby areálem mohla procházet i veřejnost, zkrátka, aby to nebylo město ve městě, ale nová, moderní čtvrť, která bude jeho součástí,“ upozorňuje Jiří Janďourek, vedoucí Kanceláře architektury města.