Zasadit strom nebo zplodit potomka se v době, kdy ceny komodit pro průmysl a stavebnictví rostou nebývalým tempem, zdá být schůdnější variantou než se svépomocí pustit do rekonstrukce či stavby rodinného domu. Ta se může za současných podmínek znatelně prodražit.

Čísla mluví jasně. Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu za červen 2021 stouply ceny materiálů a výrobků ve stavebnictví meziročně o 9,5 procenta. A jen za poslední měsíc o 1,5 procenta.

Odhady české jedničky na trhu se stavebninami, společnosti DEK miliardáře Víta Kutnara, jsou ještě o poznání vyšší. Ta celkový růst ceny stavebních materiálů za první pololetí odhaduje zhruba na čtrnáct procent. A pozemní stavby to podle ní může ve výsledku prodražit až o sedm procent.

Pokud si chcete jen opravit střechu, máte ještě štěstí. V případě jednotlivých komodit se totiž situace výrazně liší. Klasické stavební materiály, jako jsou cihly, omítky nebo střešní krytiny, zdražily spíš mírně. Dramatický nárůst cen se dotkl v prvé řadě dřeva, kovů, plastů a všeho, co je z těchto materiálů vyrobeno.

V hrubých odhadech DEK uvádí, jak v prvním pololetí rostly ceny jednotlivých surovin:

  • zhruba o 7 procent vzrostla cena cihel, betonu a omítek,
  • cena izolačních materiálů stoupla asi o 40 procent,
  • cena střešních krytin (s výjimkou plechu) vzrostla přibližně o 4,5 procenta,
  • shodně o 65 procent vzrostla cena dřeva a plechů,
  • u kabeláží a rozvodů vody a topení se nárůst pohybuje mezi 20 až 30 procenty.

A liší se i důvody, proč jednotlivé materiály chybějí, ač se na všech podepsala pandemie a problémy v přepravě zboží po světě.

Ceny kovových výrobků rostou v návaznosti na omezení výrobních kapacit v Evropě a současný nárůst poptávky. V případě plastů pak hrál roli silný konec roku 2020 a s tím související malé zásoby výrobců, ale i extrémní zima v Texasu, která omezila provoz tamních chemiček a ropných rafinerií. Dřevo je dražší kvůli extrémní poptávce ve Spojených státech.

„Díky růstu cen roste sice náš obrat více, než jsme plánovali, ale zároveň je naše práce velice stresující. Na trhu panuje velká nervozita a nikoho současný stav netěší,“ doplňuje Kutnar. Dobrou zprávou podle něj ale je, že pokračující růst ani současná výše cen materiálů přese všechno zatím nijak zvlášť neohrožuje tempo výstavby v druhém pololetí tohoto roku.