V prvním čtvrtletí letošního roku zdražily starší byty meziročně o třináct procent a proti poslednímu čtvrtletí loňského roku o tři procenta. Jejich průměrná cena v Česku tak byla 103 473 korun za metr čtvereční.
O jedenáct procent zdražilo oproti začátku roku 2024 také nájemné, to bylo také zároveň o dvě procenta vyšší než ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Rodinné domy zdražily oproti minulému roku a mezičtvrtletně o zhruba desetinu. Vyplývá to z analýzy realitní platformy Bezrealitky.cz.
V Praze, kde jsou tradičně nejdražší nemovitosti a také největší zájem o bydlení, ceny bytů mezičtvrtletně zdražily o čtyři procenta a v meziročním porovnání o dvanáct procent. Metr čtvereční tam v průměru stál 139 715 korun.
Nájmy v Praze ale oproti konci roku zůstaly téměř beze změny a činily zhruba 405 korun za metr čtvereční. Pražské rodinné domy mezi čtvrtletími mírně zlevnily, za rok ale vzrostly o dvanáct procent na 110 578 korun za metr čtvereční.
„U kvalitních cihlových domů v širším centru pak platí rostoucí ochota připlatit si nad průměr, své kupce tedy najdou také výrazně rychleji než v minulém období. Naopak u běžných panelových bytů je možné nadále smlouvat a dojednávat podmínky, zde vidíme řadu cen vyloženě nadhodnocených,“ říká Hendrik Meyer, šéf realitní skupiny European Housing Services, pod kterou platforma Bezrealitky spadá.
Ve Středočeském kraji se mezičtvrtletně nezměnila cena bytů, o osm procent zde ale zdražily domy. Ty tak podle analýzy ve středních Čechách poprvé přesáhly cenu sedmdesát pět tisíc korun za metr čtvereční.
Zájem byl především o rodinné domy v bližší dojezdové vzdálenosti od Prahy, tedy ve městech, jako je Kladno, Beroun nebo Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Lidé poptávali ale rodinná sídla také ve vzdálenějších městech, jako jsou Mladá Boleslav, Kolín či Příbram.
Rychleji pak rostly ceny u bytů s přímým rychlým železničním spojením s Prahou. Průměrně byty ve Středočeském kraji stály 85 179 korun za metr čtvereční.
Větší zájem o rodinné domy byl podle analýzy také v Jihomoravském kraji a v Brně. Oproti konci loňského roku zdražily o sedm procent a za rok pak o dvanáct procent na téměř šedesát jedna tisíc korun za metr čtvereční.
Ceny bytů zde mezičtvrtletně rostly pomaleji, meziročně ale i tyto typy nemovitostí vzrostly o třináct procent. Brněnské byty tak stály téměř sto tisíc korun za metr čtvereční. V průměru se pronajímaly za 325 korun za metr čtvereční, oproti konci loňského roku o dvě procenta více. Před dvanácti měsíci zde nájmy ale byly nižší o desetinu.
„Výhodné ceny rodinných domů nebo stavebních pozemků nasměrovaly úspory a investice domácností především tímto směrem. Do jisté míry je to také důsledek toho, že ceny bytů v Brně zatím nehrozily skokovým růstem. To se však může začít rychle měnit, především pokud zrychlí růst nájmů – to řadu domácností definitivně přesvědčí, že má smysl kupovat,“ dodává Meyer.