Není tak nablýskaný jako jiné seriály Netflixu. Nemluví se o něm tolik jako o Stranger Things nebo Zaklínači. Ale znalci vědí, že pod názvem Fauda se na nejpopulárnější streamovací stanici ukrývá skvělá podívaná.

První řada měla premiéru v únoru 2015, letos v lednu se objevila už čtvrtá série, která však stále přesvědčivě drží laťku kvality. Obsazení se v průběhu let lehce proměnilo, klíčoví hráči ale zůstávají.

A těmi jsou především scenáristi a producenti Avi Issacharoff, bývalý novinář, a Lior Raz, který zároveň hraje hlavní roli. Seriál pojednává o izraelské elitní jednotce fungující v utajení, což je téma, k němuž má Raz mimořádně blízko: sám totiž v jedné dříve sloužil.

Issacharoff jako novinář mimo jiné pokrýval druhou intifádu. S Razem se znal už od mládí a když se po letech potkali, zeptal se ho, o čem teď v kariéře sní. „Chtěl bych udělat něco o jednotkách v utajení,“ odvětil Raz a Issacharoff nadšeně souhlasil: „Měl jsem úplně stejný nápad!“ připomněl v rozhovoru pro NPR.

Novinář si pomýšlel na knihu, herec zase na film, nakonec se shodli na televizním seriálu. První řada nadchla receptem, který se pak v průběhu let úspěšně opakoval. Byla svižná, napínavá, drsná, ale i lidská. Střídala dechberoucí akci i zcela civilní momenty ze života jednotlivých postav.

Fauda vypráví příběhy z napjatých kulis izraelsko-palestinských konfliktů a snaží se nebýt černobílá. Hrdinové jsou tady relativně jasně daní, jsou to izraelští lovci teroristů, seriál je ale vykresluje se všemi chybami. A na druhou stranu padouchy, které honí, se snaží popisovat plasticky včetně jejich motivací i rodinného zázemí.

V průběhu sérií jde v tomto duchu stále hlouběji a staví postavy před nemožné volby se všemi následky, které si pak musí nést. Ukazuje, že sebelépe míněné záměry mohou ve finále napáchat stejné škody jako činí ti, které na první pohled vnímáte jako ty špatné.

Nečernobílost scénáře je ale jen jednou z mnoha předností Faudy. K dalším patří prvotřídně natočená akce, kde seriál těží z bohaté zkušenosti tvůrců se skutečnými konflikty. Pro evropské diváky exotické lokace Blízkého východu. Nebo silné herecké obsazení v čele s charizmatickým Liorem Razem.

Jeho posmutnělá tvář zrcadlí nejen pohnutý osud seriálové postavy Dorona, ale i samotného herce. Když mu bylo devatenáct, terorista v Jeruzalémě ubodal jeho přítelkyni Iris, která sloužila u vojenské policie. Raz se pak na několik měsíců uzavřel před světem, s nikým se nebavil. Ani potom nechtěl o tragédii mluvit.

Až natáčení seriálu se pro něj stalo terapií. Cestou, jak se smířit nejen s hrozivým incidentem, ale i léty v armádě, během nichž zažil spoustu věcí, o kterých nikdy nemluvil.

„Byl jsem u speciálních jednotek. Myslel jsem si, že budu takový James Bond. Ale realita byla dost odlišná od bondovek,“ ohlížel se Raz pro Ottawa Citizen.

„Děláte těžké věci a musíte se s nimi nějak popasovat. A takhle jsem se s nimi popasoval já. Napsal jsem tenhle seriál, protože jsem chtěl otevřít debatu o psychické zátěži, kterou vojáci musí snášet.“ A spoustu událostí či postav našlo inspiraci v Razových zážitcích.

Fauda ukazuje hrdiny, kteří nejenže nejsou černobílí, ale také nejsou bezchybní. Odkazuje k tomu už název seriálu. Fauda znamená chaos, ale zároveň se termín vžil mezi izraelskými speciálními jednotkami jako heslo pro záchranu, když se akce nepovede. A takových je v seriálu celá řada.

Lior Raz
Jednapadesátiletý Lior Raz si napsal hlavní roli ve Faudě na tělo. | foto Netflix

Díky tomu se seriálu daří skvěle budovat napětí. Nikdy nevíte, jak se která událost vyvrbí. Žádná postava není nesmrtelná a tvůrci se nebojí i důležitých charakterů zbavovat nadobro.

Řada těchto charakteristik nabízí paralelu s jinou akční klasikou, seriálem 24 hodin. Fauda je oproti ní ale ještě o něco drsnější, špinavější a v civilních pasážích i uvěřitelnější. I proto se seriálu daří a pořád si drží silnou diváckou základnu.

Na čtvrtou řadu zřejmě naváže film. Svoji produkční společnost Faraway Road Productions letos Raz s Issacharoffem prodali firmě Candle Media, údajně za částku kolem padesáti milionů dolarů, tedy zhruba miliardy korun.

Od Faudy už si zkusili i úkrok stranou: předloni se objevil na Netflixu seriál Zmizet beze stopy, za nímž stojí podobný štáb a také v něm hraje Raz hlavní roli, postavy jsou ale jiné a stejně tak i zasazení, odehrával se v New Yorku.

Netflix ho však po první řadě zrušil, jelikož zdaleka nenabídl tak poutavou podívanou jako Fauda. Což je nicméně vysoká laťka pro jakoukoli konkurenci. Pokud vás dosud tenhle nenápadný izraelský klenot míjel, neváhejte to napravit.