„Dělej, co tě baví, s lidma, co tě baví,“ zpívá Ben Cristovao v písni Sweet Chilli, která se na nějakou dobu stala hymnou rádií. A když zpívá, dělej, co tě baví, tak to myslí vážně. Děvetadvacetiletý zpěvák vždy dělá jen to, co ho naplňuje, věnuje tomu veškerý čas a… je v tom dobrý.

Neuměl zpívat, tak začal poctivě trénovat a stal se jedním z nejpopulárnějších zpěváků současnosti (7. místo v žebříčku nejvlivnějších Čechů na sociálních sítích). A to stejné platí i o sportu. První místo ve snowboardingu na Českém poháru série 4×4, desetitisíce fanoušků na facebookové stránce o bodybuildingu The Barbarians a medaile ze světových turnajů v brazilském jiu jitsu ve středně těžké váze.

Tady je Cristovaův návod, jak na to:

_MTF8713

Rada první: Nepotřebuješ školu k tomu, abys v něčem vynikal

Muziku jsem začal dělat tak trochu omylem, mnohem dřív jsem se věnoval tanci. Tancoval jsem ve studiu Yemiho A.D. a právě s ním jsem se na vystoupeních naučil bojovat s trémou. A když jsem se v roce 2009 přihlásil do soutěže Česko Slovenská Superstar, vůbec jsem neuměl zpívat, sázel jsem tak trochu na taneční choreografii, ale hudba byla podmínkou. Proto jsem trénoval tak dlouho, dokud jsem se to nedoučil (v soutěži skončil sedmý).

Rada druhá: Udržuj v sobě pocit soutěživosti

Je to skvělá vlastnost, která vás dostane opravdu daleko. Už jen pro ten pocit, že jednou předběhnete třeba toho, kdo vás dřív podceňoval.

Rada třetí: Buďte tvrdohlaví

Já takový jsem. Když si něco usmyslím, jdu si za tím. Ale musíte si ve věcech najít zalíbení, zamilovat se. Opravdu dělejte jen to, co vás naplňuje. A to není klišé.

_MTF8651

Rada čtvrtá: Obklopte se těmi nejlepšími

Když jsem začal tancovat, tak u Yemiho A.D., protože absolvoval turné s Kanyem Westem a v roce 2011 vyhrál nejlepší videoklip MTV Video Music Awards. Když jsem začal posilovat, tak s nejvyhledávanějším trenérem Vladimírem Pajičem. V případě silácké soutěže Strongman jsem se zase učil od Jiřího Tkadlčíka a teď brazilské jiu jitsu (BJJ) od mistra Fernanda Arauja.

Rada pátá: Soustřeďte se pořádně na jednu věc

BJJ pro mě nekončí tréninkem. Domů jsem si pořídil tatami a trénovacího panáka Adolfa, na kterém si trénuju různé chvaty. A abych mohl sportu věnovat ještě více času, zapojil jsem do něj i své kamarády a rodinu. Jinak bych se s nimi vůbec neviděl.

_MTF8826

Ben rád jezdí na pennyboardu. Třeba jako ve videoklipu Penny, který bude na jeho čtvrtém albu

Rada šestá: Jezte chytře

Díky tomu, že nejím maso, je moje tělo rychlejší. U kamaráda v Brně, který má farmu, chovám slepice, jež jsou krmené tím nejlepším zrním. Nejsou nadopované hormony a mají volný výběh. A to všechno se promítá do mého zdraví.

Rada sedmá: Doplňujte energii, ale zdravě

Spousta „děcek“ vidí marvelovské postavičky, třeba Kapitána Ameriku, a přejí si vypadat jako oni. Jdou do „fitka“, začnou zvedat těžké váhy a brát steroidy. Já se jim to společně s týmem The Barbarians snažím vysvětlit – že by měli začít tréninkem s profesionálem, který jim poradí, jak si neublížit, a že svaly mohou nabrat zdravě, stravou. A to stejné platí i o energii; já třeba často ujíždím na kokosové vodě a acai smoothie.

_MTF8827

Rada na závěr: Hlavně nezapomeňte na relax!

I já si čas od času dopřeju masáž celého těla.