Přes 210 centimetrů vysoký a více než 140 kilogramů těžký bývalý basketbalista Shaquille O´Neal je obecně těžko přehlédnutelný. Není proto překvapením, že když před lety řídil svůj americký pick-up na hudební festival TomorrowWorld ve státě Georgia a poté se začal míhat mezi pyrotechnikou, promotér festivalu Joe Silberzweig si jej okamžitě všiml.

Čtěte také: Vzdát hold basketbalu aneb Když se legenda loučí s kariérou

„Přejel jsem přes hory a nikdy v životě jsem neviděl tolik lidí,“ začíná vzpomínat Shaq. „Když jsem se dostal na místo, ochranka mě nechtěla pustit do areálu, takže jsem si musel najít svou cestu. A tak jsem zaparkoval za ohňostrojem a najednou ke mně Joe utíkal a strašně křičel.“

Shaquille O´Neal před 13 lety, kdy byl ještě profesionálním basketbalistou.

Silberzweigův řev, kterým chtěl neznámou osobu okamžitě dostat z nebezpečné zóny, se ale brzy přeměnil ve smích. To když v potácející se postavě poznal Shaqa, kterého sám pozval na festival jako ctěného hosta.

A bývalý basketbalista, který je díky svým výkonům v americké Síni slávy a který si kromě sportování vyzkoušel už i roli herce nebo rapera, byl na této akci okamžitě ohromen stovkami tisíc fanoušků, kteří často dávali najevo svůj původ vlajkami států zobrazenými kdekoli na svém oblečení či těle a také tím, jak se v této „válce vlajek“ všichni jako jeden muž svorně pohupovali do rytmů elektronické muziky.

A v ten moment Shaq věděl, že se chce na místo dění rozhodně vrátit, ale ne jako prostý návštěvník, nýbrž jako dýdžej.

Střih do dnešních dnů, kdy můžeme říct, že Shaq si od té doby vytvořil další kariéru, tentokráte právě jako dýdžej. Právě nyní se nachází uprostřed svého letního turné s celkem 15 zastávkami, které nazval Summer of Shaq. A asi není překvapením, že Joe Silberzweig mu se svým kolegou Adamem Richmanem dělá hudebního manažera.

I když příjmy Shaqa z dýdžejingu nejsou natolik vysoké, aby se mohl zařadit do nedávno zveřejněného Forbes žebříčku nejlépe placených umělců elektronické muziky tohoto roku, je zkrátka a dobře největší dýdžej, pokud jde o fyzické proporce. A peníze stejně nejsou pro Shaqa v tomto směru primárním cílem.

TOP 10 z Forbes žebříčku nejlépe placených dýdžejů světa roku 2018 ve fotogalerii:
[gss ids=“68884,68883,68882,68881,68880,68879,68878,68877,68876,68875″]

„Vždy jsem říkal, že existují dvě věci, které spojují lidi: sport a hudba,“ vysvětloval před vystoupením v jednom z resortů americké Atlanta City (kde ho pořadatelé doslovně uvedli jako největšího dýdžeje světa). „Pro mě to není o penězích. Je to o muzice, lidech a atmosféře,“ dodal.

Shaq ale nepatří k těm typům celebrit, které by hrávaly jen příležitostně – s hudbou vlastně koketuje celý svůj život. Během dospívání jej uhranula zejména hiphopová muzika a sám se začal podle svých vzorů učit roztáčet vinyly na mixáku a gramcích za 200 dolarů, které si našetřil na brigádách, jako bylo sekání trávy nebo mytí aut.

Na škole si pak občasnými vystoupeními přilepšoval ke studiu, ale v roce 1990 si od dýdžejingu dal pauzu. Tehdy se totiž zaměřil spíše na kariéru rapera (vydal celkem pět alb), i když se svého dýdžejského náčiní během té doby nezbavil a měl ho stále doma.

A když před pár lety viděl, co se děje na TomorrowWorldu, začal neúnavně přemlouvat Silberzweiga, aby mu dovolil si na festivalu také zahrát. Nakonec se povedlo, i když v čase, po kterém nikdo z účinkujících příliš netouží.

Shaq totiž dostal možnost hrát v brzkém večeru, kdy se party teprve rozjíždí, a navíc na jedné z menších stagí festivalu. Před reprobednami se nakonec objevilo na 10 tisíc lidí, kteří poslouchali, jak bývalý podkošák LA Lakers mixuje beaty hip hopu, dubstepu, trapu a do toho všeho míchá oblíbené pecky z 80. let.

Čtěte také: Král James přestupuje do LA Lakers a prožívá svůj miliardový sen

Na začátku tohoto roku ještě více utužil vztahy se Silberzweigem a společně vytvořili projekt Shaq Fun House, což je hudební karneval, který debutoval na akci Miami Music Week. „Rozjeli jsme to, protože jsme chtěli dát dohromady všechny top dýdžeje a bavit se. Poprvé u toho byli dva policisté, pět tisíc lidí a žádný incident,“ dodal.

Je jasné, že Shaq v žádném případě nemůže dělat ramena na krále elektronické muziky, mezi kterými je například Diplo, jemuž s ročními příjmy 20 milionů dolarů patří sedmá pozice ve zmíněném žebříčku výše.

Shaq ale i tak hraje na místech od Baham až po Peking a běžně dokáže upoutat dav až 50 tisíc lidí. A teď navíc přemýšlí, že vydá album. „Nesnažím se o to, být nejlepším dýdžejem,“ říká. „Jediné, co chci, je rozhýbat dav,“ dodává.

A krátce nato, co Shaq v Atlantě dohrál, nastoupil právě Diplo. „Víc se mi líbil Shaq,“ procedil mezi zuby jeden člen ochranky.