Matador české energetiky Martin Pacovský má po půlroční pauze mimo obor nové angažmá. Muž, který v energetice naposledy vedl Pražskou plynárenskou, se nově spojil s investiční skupinou Arete.

„Opět se věnuji energetice. Dohodli jsme se s investiční skupinou Arete, že společně vybudujeme strategii, která bude postavená na investicích do energetiky,“ říká pro Forbes Martin Pacovský, jenž v Arete od dubna vede platformu pro energetickou infrastrukturu. 

Skupina Arete s desetiletou historií se věnovala zejména investicím do logistických a průmyslových nemovitostí. Nyní má otevřený už třetí fond Arete Industrial, který spravuje aktiva za více než 233 milionů eur. 

Nově připravovaná platforma v podobě fondu má investovat zejména do větrných, solárních a plynových elektráren včetně bateriových úložišť.

Jednapadesátiletý manažer do Arete přinese zkušenosti z energetiky a Arete přispěje investičním know-how a databází kvalifikovaných investorů. „Připravili jsme strategii, na jejímž základě bychom měli od investorů v přepočtu získat částku zhruba v miliardách korun,“ nastiňuje Pacovský.

Martin Pacovský v minulosti vystřídal několik řídících funkcí ve skupině ČEZ, naposledy pak téměř tři roky vedl distributora energií Pražskou plynárenskou. Zde se ale rozcházel s dozorčí radou v názorech na budoucí fungování podniku, a ta jej proto loni na podzim odvolala. „Nyní pracuji v malém týmu chytrých lidí, kde nemusíme řešit komplexitu velké firmy a mohu se soustředit jen na byznys.“

„Mým primárním úkolem je vyhledávat energetické příležitosti po celé Evropě. Dnes se díváme hlavně na Španělsko, Německo nebo Polsko,“ říká Pacovský s tím, že už má vyhlédnuté projekty v ekvivalentu půl gigawattu.

Pokud by fond vybral částku v objemu čtvrt miliardy eur, stačilo by to zhruba na 320 megawattů výkonu. Podle Pacovského totiž teď jeden megawatt vyjde přibližně na osm set tisíc eur. 

Vydání Forbesu Poslouchej!

„Myslím, že nyní je nejlepší doba investovat do energetiky. Na trh přišla nejistota, a právě tato nejistota přináší nejzajímavější investiční příležitosti,“ dodává investiční šéf strategie Arete pro energetickou infrastrukturu.

Na druhou stranu přiznává, že bez veřejných podpor je dnes značně těžké vystavět jakýkoli energetický projekt. I tak nicméně předesílá, že nový fond by mohl investorům přinést roční výnos osm až deset procent. „O přesných parametrech ale právě teď vyjednáváme,“ dodává na závěr.