skip to main content
Český byznys

Byznys Jiřího Písaříka se opět rozšiřuje. Firma z Bohemia Energy koupila dodavatele energií České spořitelny

Alternativní dodavatel energií Bohemia Energy patřící Haně a Jiřímu Písaříkovým pokračuje ve své akviziční jízdě i v letošním složitějším roce, kdy jsou ceny energií pod tlakem kvůli propadu poptávky z důvodu pandemie. 

Alternativní dodavatel Europe Easy Energy ze skupiny Bohemia Energy koupil Energii ČS, dceřinou společnost České spořitelny pro prodej elektřiny a plynu, což uvedla firma s tím, že smlouva byla podepsána v pátek 23. října. Ve stejný den byla také podána na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže žádost o schválení spojení. Pokud úřad nebude mít námitky, transakce by mohla vejít v platnost už v prosinci.

Reklama

„Je to vlastně úplně čerstvá novinka od pátku, kdy jsme odkoupili od České spořitelny jejich Energii ČS,“ uvedl už v pátek 23. října v pořadu Řečí peněz Českého rozhlasu Plus moderovaného šéfredaktorem Forbes Česko Petrem Šimůnkem majitel Bohemia Energy a dle aktuálního žebříčku Forbes 32. nejbohatší Čech s majetkem ve výši 7,3 miliardy korun Jiří Písařík.

„Obě společnosti jsou si blízké nejen svým zaměřením, ale i produktovou nabídkou a typem zákazníků,“ dodal také předseda představenstva Europe Easy Energy v pondělní tiskové zprávě. Výše transakce nebyla zveřejněna, Česká spořitelna ji ale ve výroční zprávě z roku 2018 oceňovala na 176 milionů korun. 

Skupina Bohemia Energy vznikla v roce 2005 a brzy se stala největším alternativním dodavatelem elektřiny a plynu. Dceřiná společnost Europe Easy Energy se na trhu objevila o šest let později. Konsolidované tržby celé skupiny Bohemia Energy se za rok 2019 držely nad 22 miliardami korun a zisk vzrostl na 1,4 miliardy korun.

Reklama

Současný pandemický rok je z hlediska poklesu poptávky po energiích náročný pro celý sektor, zejména v březnu a dubnu mnoho průmyslových podniků i energetických provozů stálo, podle Písaříka ale nebude dopad na hospodaření firmy tak dramatický. Firma totiž nakupuje elektřinu s předstihem a navíc je z většiny orientována na retail spíš než na průmysl. A jak v pátečním pořadu Řečí peněz řekl fanoušek závodních okruhů Písařík, „svítit a topit se musí pořád“.

Bohemia Energy do této doby narostl počet zákazníků na více než 1,2 milionu. Akvizice Energie ČS se tak na celkovém počtu zákazníků projeví v řádech procent.

Podle údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE) totiž dodávala Energie ČS k 30. září tohoto roku elektřinu 42 277 zákazníkům a plyn 16 860 zákazníkům. Firma vznikla v roce 2012 a mezi lety 2013 až 2018 nebyla ani jednou v zisku a vytvořila kumulovanou ztrátu přesahující 200 milionů korun. Firma dodala, že oznámená akvizice nebude mít na klienty Energie ČS žádné podstatné dopady. 

Předplatné Forbesu
Tři bratři
Forbes 5/2021

A značka Energie ČS z trhu nezmizí, obě strany se dohodly na jejím pokračování a budou pokračovat i v partnerství, kdy klienti ČS budou moci využívat zvýhodněné služby dodávek energií a zákazníci Bohemia Energy se dostanou k některým bankovním službám České spořitelny. 

Bohemia Energy sice dříve plánovala, že ke svému hlavnímu byznysu přidá komplementární bankovní služby, od záměru ale nakonec ustoupila. „Nakonec jsme dospěli k závěru, že je pro nás mnohem výhodnější než budovat od začátku banku spíše se s bankovním domem spojit,“ vysvětloval Písařík v Řečí peněz. A tam také dodal, že skupina v akvizicích pokračuje, i když trh dnes už tolik akvizičních příležitostí nenabízí.

Reklama
Reklama