Ty dva světy snad nemůžou být kontrastnější. Spojuje je sice hlad po inovacích a lidi, co se chtějí v technologiích učit a posouvat, také velikostí populace kolem 8,5 milionu lidí jsou si New York a čínský Šen-čen docela blízko. Tím však nejspíš veškerá podobnost dvou národů a jejich mentalit končí. Tedy možná až na jeden prvek. Má anglický název, obsahuje české know-how a celé to výše popsané propojuje. Softwarová firma Usertech.

V deltě Perlové řeky to teď tepe. Šen-čen je jedno z nejrychleji rostoucích měst světa a jako symbol by mohl sloužit Ping An International Finance Centre, mrakodrap o 115 patrech, který se, až ho letos dokončí, stane třetí nejvyšší budovou planety. „Nové, obrovské město plné oceli,“ mluví zakladatel a CEO Usertechu Jan Beránek o dojmech ze zhruba šesti cest do gigapole na jihu Čínské lidové republiky.

Čtěte také: Hackněte svůj život. 5 tipů, jak si zjednodušit každý den

Jeho firma vyrostla na tvorbě webů, mobilních aplikacích a spol., ale dnes je jádrem její činnosti stavění startupů na zakázku a hledání inovací s cílem vymýšlet je technologicky jednoduše a zároveň levně. Dělají to od založení firmy v roce 2009 v Praze, dělají to za Atlantikem, kam se firma rozhodla upínat své síly nejvíc, a rok a měsíc taky pod rudou vlajkou. Zajímalo by vás srovnání podnikání v zemi neomezených možností proti podmínkám v zemi, která má poněkud kontroverzní pověst?

Beránek

Jan Beránek, zakladatel a CEO softwarové firmy Usertech.

„Ale to bude trošku nefér,“ říká Beránek, protože se Spojenými státy má delší zkušenosti a už si našel modus operandi po americku. Jenže Čína je země velkého potenciálu, což pochopil i nejbohatší Čech Petr Kellner a rozjel tam svůj byznys s půjčováním peněz Home Credit. V offlinovém režimu už je firma jedničkou v zemi a s desítkami tisíc zaměstnanců největším zahraničním zaměstnavatelem, Usertech teď pro ni staví online prezentaci a prodejní kanály. Toto má být nový a významný zdroj příjmů.

„V Šen-čenu to vypadá líp než v New Yorku,“ srovnává Beránek a už jsme zase u protikladů. „Je tam zeleno, klid, ticho a neuvidíte jediného policajta, zatímco v Americe to pořád houká nebo někdo na někoho řve. Když jste na ulici, nepřijdete si, že jste v nějakém opresivním režimu. A když se bavíte s lidmi, oni říkají: A proč by mě mělo něco štvát? Mám práci, spolupracuju s mezinárodními firmami a na co potřebuju Google, YouTube nebo Facebook, když mám Youku, Wechat, Baidu. A když mám problém, strana se o mě postará. V Šen-čenu je hezky, naopak New York není město na žití. To je město na byznys.“

Čtěte také: Číňané budují města duchů. Jaká je čeká budoucnost?

Město s řekou Hudson je protipólem Číny. „Čína by hrozně chtěla, ale ještě neví co a jak a teď se to učí. New York přesně ví, co chce, má nejlepší nápady na světě a chce je realizovat, ale všemu předchází hromady balastu.“ Přesně takové pocity míval Beránek ze všech pracovních meetingů, když tu ještě před érou Usertechu fungoval s jinou svou firmou.

To je úžasné, to je skvělé, pojďme hned spolupracovat, říkali mu. V Číně, když se dostanete do tohoto momentu, je velká šance, že se váš projekt uskuteční, i když zatím nemáte podepsanou smlouvu. V Americe jste ani nezačali. „Když se na tohle připravíte, předcházíte zklamání,“ tvrdí 27letý manažer. „Už jsem si tím prošel a pochopil jsem kulturu, vím, kolik co stojí, jak komunikovat. Musíte dát vědět, že jste ten partner, se kterým chtějí dělat.“

Takový moment nastal loni, kdy Beránek vyrazil za oceán poptat se, jestli někoho zajímá to, co v Praze umějí, že tu za poslední tři roky vzniklo 15 úspěšných startupů, že je tu nadšení. A po diskusi s Hatchery, což je inkubátor, který sériově vyrábí startupy a prodává je, uslyšel: „Co děláte, dává smysl, chceme v Praze postavit technologické centrum.“ Z Beránka následně Hatchery udělalo Chief Product Officera pro Česko, kde se bude vyvíjet, ale trh bude v Americe. „Musíme nabrat nové lidi, naučit se nový režim práce přes časová pásma a na jinou mentalitu než Čína,“ těší se šéf Usertechu.