V zákulisí českého byznysu se právníci podílejí téměř na všech příbězích úspěchu, o kterých na stránkách Forbesu čtete. Již potřetí proto přinášíme jedinečný přehled největších advokátních kanceláří a jejich právních es.

Práce právníků je zrcadlem byznysu, a letošní přehled top advokátních kanceláří a dealů tak mimo jiné také dokazuje, jakých úspěchů mohou tuzemští podnikatelé a podnikatelky dosahovat.

Mnohamiliardový prodej přerovské Meopty, světového lídra v oblasti optiky, většinový přechod české platformy GoOut do estonských rukou či ostře sledovaný exit zakladatelů Kijonkových z gigantu Packeta. To vše jsou příklady podnikatelských eposů, které mezi řádky skrývají podstatu českého byznysu.

Všechny tyto příběhy mají něco společného – v jejich zákulisí figurovaly právní postavy, jejichž jména najdete na následujících stránkách, tedy advokáti a advokátky, kteří patří mezi naprosté špičky v oboru.

Úhlů, z nichž lze na advokacii pohlížet, je mnoho. Řada právních profesionálů vidí své povolání jako službu veřejnosti, jiní hlavně jako službu klientům, jejichž spokojenost odráží kvalitu advokáta.

Forbes je však především o byznysu. I proto se optikou byznysu díváme také na právníky. Náš přehled má přitom nemalou ambici – přinášet transparentní obraz stále složitějšího advokátního trhu a rozvíjet a kultivovat tuzemský byznys i právní prostředí.

Není totiž náhodou, že se jména námi vybraných právních domů pravidelně objevují i mezi těmi, která při společných diskusích nejčastěji zmiňují nejúspěšnější lidé v zemi.

I proto pravidelný přehled sestavujeme na základě pevných dat. Sledujeme celkové výsledky kanceláří za minulá finanční období a jejich přínos pro tuzemské podnikatelské prostředí čili transakce, které by se bez nich v loňském roce neuskutečnily.

Ptáme se také samotných byznysmenů a byznysmenek a všechny údaje konzultujeme přímo s vlastníky kanceláří, právníky i odborníky z oboru.

I zde však narážíme na překážky. Advokátní práce je sice zrcadlem byznysu, jeho odraz je však místy zastřený a často opatrný. Proto ne všechny právnické firmy transparentně zveřejňují své finanční výkazy, jiné čekají na finální razítko auditora. Stejně tak je omezený i prostor, ve kterém mohou hovořit o práci pro své klienty.

Forbes přesto se všemi z nich mluvil a přináší dosud jedinečný vhled do české advokacie. Tohle jsou právníci a právničky, kteří stojí v pozadí byznysu, o němž na stránkách Forbesu čtete.