Název mají vznešený: Aliance za ukončení plastového odpadu. A odhodlání zřejmě solidní. Skupina zhruba 40 velkých firem chce bojovat proti přebytečným plastům.
Aliance oznámila, že na vyčištění jihovýchodní Asie, kde je situace kritická, vyčlení jednu miliardu dolarů (zhruba 27 miliard korun).
Oficiálně si říká AEPW – Alliance to End Plastic Waste. Sdružuje globální výrobce plastů a spotřebního zboží, například Total, ExxonMobil, Shell, Procter & Gamble, PepsiCo nebo BASF. Právě obaly z produkce těchto gigantů se na asijských plážích povalují nejčastěji.
Znečišťovatelé se spojili v lednu a koncem srpna oznámili, že během pěti let věnují na ochranu životního prostředí miliardu a půl dolarů (tedy přes 35 miliard korun). Aliance sídlí v Singapuru a od 1. října ji povede Jacob Duer, bývalý programový ředitel environmentálních aktivit OSN.
Je logické, že se bude soustřeďovat nejprve na oblast jihovýchodní Asie. Čtyři tamní země, konkrétně Indonésie, Vietnam, Filipíny a Thajsko, mají spolu s Čínou na svědomí 60 procent plastového odpadu v Indickém oceánu. Z něj se pak plasty šíří i do dalších oblastí planety. Až 90 procent odpadů přitom přivádí do světových moří pouhých deset řek a osm z nich se nachází v Asii.
„Oblasti jihovýchodní Asie chceme věnovat výjimečnou pozornost,“ tvrdí Jim Seward, viceprezident petrochemické společnosti LyondellBasell, jednoho z členů aliance. „Spoluprací s našimi partnery a akcionáři v regionu chceme dokázat, že jde o řešitelný problém.“
Mezi hlavní cíle AEPW patří vylepšení infrastruktury, aby mohly zejména rozvojové země lépe sbírat odpad, třídit ho a zvyšovat podíl recyklace. Dále jsou v plánu vylepšení technologií, které recyklaci plastů zjednodušují a minimalizují celkový objem odpadu.
Investovat chtějí také do vzdělávání a zapojení vládních struktur na všech úrovních. A samozřejmě i do samotného čištění prostředí, především řek zanesených plastovým odpadem.
„Plasty změnily svět. Ale rychlý růst střední třídy a průmyslových ekonomik v posledních desetiletích drasticky zvýšil jejich světovou spotřebu, zatímco vývoj infrastruktury nestíhal držet krok,“ píší byznysoví giganti ve svém prohlášení.
Hlavní světoví producenti plastových obalů začnou plasty v zemích třetího světa uklízet už letos.