Každý rok se do oceánu dostane 8 milionů tun plastů. Těžko představitelné množství. Tady je jedna pomůcka: je to, jako kdyby každou minutu přijel na pobřeží kamion a vyklopil do vody plnou korbu odpadu.

Přestože Česko nemá moře, znečištění oceánu se nás týká také a jsme za něj zodpovědní. Do moří totiž plastové smetí putuje i z řek a mělo by nám záležet i na tom, aby z nich co nejdřív zmizelo. V oceánu se tvoří víc kyslíku než v deštných pralesech – to korálové útesy jsou ty opravdové „plíce planety“.

Jak se zapojit, i když žijeme ve vnitrozemí? Nebudeme vás nutit jezdit na pláže sbírat odpadky.

Malý krok uděláte i tím, že si příště při nákupu tenisek vyberete ty z recyklovaného mořského odpadu. Nebo v regálu sáhnete místo obyčejné košile po té „mořské“. Hřát vás pak nebude bavlna, ale dobrý pocit. Tohle je několik trendy kousků, které jsou k dostání i v českých obchodech. 

Námořnická modř

Letošní kolekce košil Gant Beacons je dost speciální. Jejich výroba totiž začíná u rybářů – značka Seaqual od nich odkupuje plast, který vyloví z moře, a tvoří z něj polyesterové vlákno.

Z látek pak vznikají košile, které mají podle výrobce vlastnosti podobné funkčnímu oblečení – jsou prodyšné a rychle schnou. I knoflíky mají z recyklovaného materiálu. Až budete potřebovat novou košili, vezměte si třeba tu v námořnické modré. To se hodí.

Kosmetika s vůní mořské soli

Kosmetická společnost Lush zase v Kanadě společně s organizací Ocean Legacy Foundation zorganizovala sběr plastového odpadu vyplaveného z Tichého oceánu.

Asi 25 tun plastu pak nechala přeměnit v ekologické obaly pro své výrobky. Šlo o pilotní projekt, který měl ukázat, jak lze plastový odpad z moře využívat ve větším měřítku. Teď je Lush ještě o krok dál a testuje prodávání kosmetiky bez obalů. 

Ekokonfekce

Napravit si jméno se snaží i konfekce, která jinak k ekologii moc nepřispívá. Už několik let zařazuje do prodeje šaty z mořského odpadu třeba švédská značka H&M.

V řadě Conscious Exclusive letos představuje šaty ušité z recyklovaných materiálů, třeba ze starých rybářských sítí. Loni se modelka Natalia Vodjanova stala tváří kolekce, která využívala recyklovaný polyesterový materiál BIONIC z plastového odpadu z pláží. 

Běh v síti

V plastovém odpadu můžete i běhat. A ještě u toho vypadat trendy. No vážně. Adidas za loňský rok prodal milion běžeckých bot Adidas x Parley, vyrobených z PET lahví a starých rybářských sítí.

Spolupracuje při tom s organizací Parley for the Oceans, která čistí moře od smetí a následně ho jako recyklovaný materiál prodává velkým společnostem.

Čtěte více: Z oceánů na vaše nohy. Adidas zpracovává plastový odpad do úžasných bot

Mořská Stella

Pokud byste si ale chtěli obléci zvučnější jméno, vězte, že s organizací Parley for the Oceans spojila svoje jméno i Stella McCartney.

Minulý rok navrhla tenisky z recyklovaného mořského odpadu. „Přetvořit něco destruktivního na něco krásného – to je luxus,“ prohlásila slavná návrhářka, pro niž jsou ekologické a etické materiály prioritou.