Po šesti letech se do Česka vrátilo špičkové koňské pólo. Na travnaté ploše letiště v Praze-Letňanech se o víkendu odehrál první ročník Prague Polo Open a sestavy čtyř týmů se hemžily profesionálními hráči póla, zejména z Argentiny.

Pokud vám koňské pólo nic neříká, vězte, že jde o kolektivní sport hraný na koni na rozlehlém hřišti (270 x 150 metrů). Jeden tým tvoří čtyři hráči, kteří se dlouhými holemi, takzvanými maletami, pokoušejí dostat plastový míček do branky. Hraje se na sedmiminutové čaky, v tomhle případě čtvrtiny, a hráči mohou během hry střídat koně.

Čtěte také: Vzdát hold basketbalu aneb Když se legenda loučí s kariérou

Po každém gólu se mění strany, což je pozůstatek z koloniálních indických dob, kdy si britští oficíři džentlmansky prohazovali strany kvůli oslnění ze zapadajícího slunce.

„Cílem turnaje je obnovit tradici póla u nás. V době monarchie a první republiky se u nás těšilo velké oblibě a my chceme tuto tradici posunout na vyšší sportovní úroveň,“ říká Milan Nebuchla, hlavní organizátor turnaje. On sám ho označuje jako nejprestižnější v historii Česka, jelikož se ho účastnili profesionálové s handicapem 4–6. Nejnižší je minus 2, nejvyšší 10.

[gss ids=“49971,49965,49963,49964,49969,49970,49975,49966,49967,49968,49961,49962,49976,49972,49973,49974″]

Mezi hlavní hvězdy turnaje, který se odehrál v sychravém počasí pod ocelovou oblohou nedělní Prahy, patřili Santiago Trotz a Pepe Santamarina. Oba patří mezi celebrity tohoto sportu, který proslavil například film Pretty Woman, a zahráli si pólo s britskými princi Charlesem a Williamem.

„Na Slovensku se turnaj v takové kvalitě hraje už 11 let, u nás ale něco podobného chybělo. Česko i Praha si podobnou akci zaslouží,“ říká Nebuchla, jinak manažer společnosti Energo Future. Náklady na pořádání turnaje vyčíslil v řádu jednotek milionů korun.

Mimochodem: koně na špičkové pólo, kteří jsou vycvičení, aby jim nevadil ostrý herní pohyb a švihání holemi, vyjdou na vyšší desítky tisíc eur. Nebuchla ale odmítá, že by šlo o „elitářský“ sport. „Je to sport jako každý jiný. Nerad bych, aby to vyznělo, že je to nějaká snobská záležitost,“ podotkl s tím, že kůň pro amatéry vyjde na jednotky tisíc eur.

Prague Polo Open 2017 se hrálo jako oficiální mezinárodní mistrovství republiky pod záštitou organizace FIP (Federation of International Polo) a všem přítomným dokázalo, že koňské pólo je hodně rychlý a kontaktní sport. Není v něm nouze o „hokejové“ bodyčeky, pády ze sedla i ostré střely – povedený švih může míček poslat rychlostí až 100 km/h.

„Začínáme novou tradici, příští rok bychom chtěli udělat druhý ročník turnaje už jako dvouvíkendový,“ dodává Nebuchla. On sám o tom nechtěl mluvit, ale mezi organizátory se šuškalo, že by za rok mohl do Prahy přijet i jeden ze zmiňovaných britských princů…

Foto: David Váňa