Bývalému šéfovi automobilky Nissan Carlosu Ghosnovi se povedlo utéct z domácího vězení v Tokiu jen pár týdnů předtím, než měl stanout před tamním soudem a čelit obvinění z finančních machinací. A to přesto, že byl sledován 24 hodin denně. Najevo postupně vycházejí další a další okolnosti, které snad brzy pomohou vysvětlit záhadu, jak se mu to povedlo.

  • Podle zjištění médií byl Ghosn propašován z Tokia do Libanonu na palubě soukromého letadla. Útěk naplánoval s pomocí soukromé bezpečnostní agentury a prý jej společně „pilovali“ pár měsíců.
  • Ghosnova manželka Carole popírá v médiích rozšířenou a neustále propíranou verzi, podle níž měl být ze svého tokijského bytu vynesen v dřevěné bedně na hudební nástroje.
  • V Turecku bylo podle tamních médií zatčeno sedm lidí, kteří měli Ghosnovi pomáhat při útěku z Japonska přes Istanbul.
  • Podle listu The Financial Times vyvíjel Libanon už od Ghosnova zatčení před více než rokem tlak na to, aby byl propuštěn. Poslední pokus domluvit jeho propuštění podnikli diplomaté týden před Ghosnovým útěkem.
  • Sám Ghosn by rád v nejbližších dnech promluvil s novináři, aby jim vysvětlil svou verzi událostí. Stane se tak rok poté, co měl naposledy možnost veřejně vystoupit. Očekává se, že bude trvat na své nevině, kterou zdůrazňoval už při svém zatčení v listopadu 2018.

Co sledovat:

Japonsko nechalo na Ghosna vystavit prostřednictvím Interpolu mezinárodní zatykač a žádá Libanon, aby jej vydal. Agentuře AP to potvrdil libanonský ministr spravedlnosti Albert Serhan, víc se k tomu však nevyjádřil. Žádost o Ghosnovo vydání zůstane s největší pravděpodobností bez odezvy.

Libanon každopádně nemá s Japonskem uzavřenou dohodu o vydávání trestně stíhaných lidí, a tamní úřady navíc tvrdí, že Ghosn, který se řadí k libanonským celebritám, překročil hranice země legálně. I kdyby Japonci nakonec našli nějakou účinnou páku, Ghosn může utéct jinam. Například do Francie, jejíž občanství má také. A Francie, jak známo, své občany do jiných zemí zásadně nevydává.

Background:

Jak se Ghosnovi povedlo utéct z Japonska, zůstává i nadále záhadou. Bývalý šéf Nissanu vlastní celkem tři pasy – libanonský, francouzský a brazilský -, ale všechny měli mít v okamžiku útěku v úschově jeho japonští právníci.

Jak už bylo řečeno, libanonské úřady trvají na tom, že Ghosn překročil hranice země legálně. To by potvrzovalo hypotézu japonských médií, podle níž do země vstoupil na svůj druhý francouzský pas, který si mohl ponechat a který byl údajně uložen v jeho domácím sejfu. Přístup k němu měl ale mít jen jeden z jeho právníků.

Japonská policie prohledala Ghosnův byt okamžitě poté, co vyšlo najevo, že utekl, ale dosud nezveřejnila, co na místě našla, nebo naopak nenašla.

Ghosn čelí obviněním, že využíval firemní peníze pro vlastní účely a že podhodnocoval osobní příjmy ve finančních výkazech. Pokud by byl soudem uznán vinným, hrozilo by mu až patnáctileté vězení.