Na kapitálových trzích se to po katastrofálním roce 2022 zazelenalo napříč sektory i jednotlivými regiony a přední akciové indexy mají za sebou nejlepší leden za poslední roky. Zejména technologický Nasdaq Composite, který takto úspěšný start roku nepamatuje více než dvě dekády.

Akcie technologických gigantů, kteří loni patřili na burze k největším otloukánkům, zamířily v lednu prudce nahoru. Apple posílil o patnáct procent, Amazon a Meta o dvacet, cena akcií automobilky Tesla se dokonce zvedla o více než šedesát procent. Pokud by platila hypotéza takzvaného lednového barometru, že vývoj v tomto měsíci naznačuje, jak se budou trhy chovat i po zbytek roku, mohou si investoři mnout ruce.

Prognózy analytiků jsou však ohledně příštího vývoje poměrně skeptické. Místo pomyslného odrazu ode dna situaci interpretují spíš jako dočasné vzedmutí, které vyniká jen v kontrastu s loňskými mimořádně hlubokými propady. Pořád je zde vysoká inflace, rozvolňování měnové politiky centrálními bankami je v nedohlednu a ani aktuálně zveřejňované kvartální reporty firem nevysílají jednoznačný signál, že už je dobře.

Investor Michael Burry zavelel k prodeji.

Tradeři tak stojí před volbou, zda stále nakupovat „dip“ (buy the dip je strategie nakupování zlevněných akcií po výraznějším propadu) nebo v očekávání nadcházejícího poklesu naopak prodávat.

Forbes Digital Premium