Tak toto je ideální doupě pro padouchy z filmů Jamese Bonda. Nese jméno Casa Brutale a protože už na ně architekti z nizozemské společnosti OPA získali dostatek prostředků, nezůstane jen u projektu, ale pomalu (v závislosti na vydání stavebního povolení) se chystá jeho realizace. Ptáte se kde? V Bejrútu, hlavním městě Libanonu. Začít se má v polovině července a futuristická stavba by měla být dokončena během tří let.

Umístěna bude na hoře Faqra kousek za Bejrútem, v šestistech metrech nadmořské výšky. Z původně plánovaného rozměru 600 metrů čtverečních se rozloha rezidence zvětšila na téměř devět stovek a pohodlně se zde může ubytovat až šest lidí. Do rozpočtu dva a půl milionu dolarů se mimo to všechno viditelné vejde i podzemní parkoviště, kam půjde odstavit až tři vozy, a dům bude orientován na severozápad, aby se z něj nestal skleník.

casa4

Název domu má svůj jasný původ v brutalismu, a někomu se může tento název zdát jako stylisticky chybný. Laertis-Antonios Ando Vassiliou, architekt a partner OPA (Open Platform for Architecture) do jisté míry souhlasí. „Navzdory nedostatku malých, opakujících se oken a objemnosti, která je typická pro brutalistické stavby, my v OPA považujeme za základ brutalismu materiály – holý beton, sklo, ocel – a jednoduchý, ortogonální design – žádné oblé tvary, ozdoby a dekorace,“ vysvětluje architekt.

Tento minimalistický přístup je vědomým rozhodnutím a architekti tak chtějí podtrhnout jeden z hlavních rysů projektu. Tím je zasklený bazén, který slouží i jako střecha, a zároveň ještě umocňuje onen překrásný výhled.
Návrhy Casa Brutale jsou bezesporu fascinující. Ale jak bezpečný a útulný bude dům ve skutečnosti? A hlavně, nerozpadne se, když se skála pohne?

casa3

„Ne,“ říká Ando Vassiliou. „I když to je jedna z největších obav většiny lidí, opravdu k tomu díky řádnému procesu ražby dojít nemůže. Jelikož je dům zapuštěn přímo do útesu, a nestojí na něm, je dokonale ukotven do zemského systému,“ dodává inženýr.

Na seznamu „co kdyby“ se objevuje i otázka, zda by například opilý řidič nemohl autem najet do bazénu, nebo sjet z útesu. Ando Vassiliou ale ujišťuje, že zde bude dostatečné osvětlení a další opatření, která řidiče dovedou bezpečně do garáže. Vzhledem k odlehlé lokaci a polymerovému krytí bazénu nemá architekt strach ani o soukromí obyvatel.

casa2

Ovšem začínají se rýsovat i další konstrukční a inženýrské obavy. Tak například, vzhledem k pouhým dvěma stěnám domu, které budou vystaveny přirozenému světlu, bude vnitřní osvětlení skutečnou výzvou. Také vyvstávají obavy ohledně údržby výtahu, schodiště a šikmé rampy z garáže. Vše bude muset být vodotěsné, vzhledem k faktu, že útes je od prosince do března pokryt sněhem.

K řešení všech těchto problémů si společnost OPA přizvala silného partnera v inženýrství – společnost Arup – globálního poradce se sídlem v Amsterodamu, který je znám z takových projektů jako Opera v Sydney, Ptačí hnízdo v Pekingu nebo Rijksmuseum v Amsterodamu. Kromě bezpečnostních opatření tak na pracovním seznamu najdete položky jako „budovu, zejména bazén, izolovat proti počasí, řádně ukotvit dům do skály, zajistit jeho stabilitu a schopnost odolávat přírodním silám“.

casa1

Při rozhodování o umístění stavby sehrála klíčovou roli kromě výhledu, přístupnosti, orientace a prostředí i kvalita půdy, neboť na ní závisí riziko potenciálních sesuvů.