Sezení na penězích jako investiční strategie? Léta po finanční krizi z roku 2008 by to byl naprostý nesmysl. V éře nízkých úrokových sazeb a prakticky setrvalého růstu na akciových trzích nebyl důvod nechávat hotovost ležet ladem.
Loni se však situace změnila: centrální banky utáhly šrouby a peníze, například na spořících účtech, začaly najednou vynášet. Hotovost byla v loňském roce, zdrcujícím jak pro akcie, tak pro dluhopisy, jednou z nejvýkonnějších tříd aktiv. A řada investorů a investorek míní, že tomu tak bude i letos.
Ukazuje to například množství peněz v amerických fondech peněžního trhu, investujících do vysoce likvidních instrumentů jako je právě hotovost, peněžní ekvivalenty nebo krátkodobé dluhové cenné papíry. Jak uvedla Bank of America, objem peněz dosáhl historického rekordu 4,9 bilionu amerických dolarů.
Z jejího reportu rovněž vyplývá, že do těchto fondů už letos přiteklo 192 miliard dolarů, přičemž jen v posledním únorovém týdnu to bylo 68,1 miliardy – nejvyšší týdenní přírůstek od pandemických otřesů na trzích v roce 2020.
Také nedávný průzkum agentury Bloomberg mezi více než čtyřmi stovkami profesionálních i retailových investorů ukázal, že sezení na penězích bude letos populární. Dvě třetiny respondentů očekávají, že hotovost bude mít letos na výkonnost jejich portfolií pozitivní vliv.
Důvodem jsou rostoucí úrokové sazby – americká centrální banka Fed je momentálně zvedá nejagresivněji od osmdesátých let. Vyšší sazby vedou k vyššímu úročení vkladů v bankách a také k vyšším výnosům z krátkodobých amerických vládních dluhopisů, takzvaných T-Bills.
Výnosy z těchto instrumentů s minimálním rizikem se podle některých srovnání momentálně pohybují na úrovni výnosů z „klasických“ portfolií 60/40 (šedesát procent akcie, čtyřicet procent dluhopisy).
„Hotovost je nyní lépe úročena. V kontextu minulých let dává větší smysl nejen jako obrana před poklesem akcií, ale i jako výnos generující složka portfolia. Když vezmeme v potaz riziko, tak dluhopisy a hotovost nyní vypadají atraktivněji než akcie. Ty si zřejmě v průběhu roku projdou dalšími většími výkyvy,“ domnívá se Tomáš Vlk, hlavní analytik Patria Finance.
Akciový výhled pro letošní rok nevypadá příliš růžově i kvůli odhodlání Fedu zvedat úrokové sazby dál. A také rychleji. Šéf americké centrální banky Jerome Powell tento týden před americkým Kongresem nepřímo připustil, že únorové zpomalení tempa – Fed zvýšil sazby o čtvrt procentního bodu, předtím je zvedal o půl – bylo chybou.
Powell také uvedl, že dynamika utahování bude záležet na nově příchozích makroekonomických datech, například únorovém výsledku amerického trhu práce. Zjednodušeně řečeno: pokud ekonomika Spojených států vygenerovala příliš mnoho nových pracovních míst, nepřispěje to ke snížení rekordní inflace a Fed bude muset zvedat sazby víc.
„Ekonomové předvídají, že americké hospodářství vygenerovalo v druhém měsíci letošního roku 225 tisíc nových pracovních míst. Pokud hodnota překoná 300 tisíc, je posunutí úroků nahoru o půl procentního bodu (na příštím zasedání) takřka jisté,“ napsal ve čtvrtečním komentáři Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus.
Únorová čísla z amerického pracovního trhu dorazila v pátek: ekonomika USA vytvořila 311 tisíc pracovních míst.
Možnost, že pro akcie bude letošek podobně turbulentní jako loňský rok, naznačily minulý týden otřesy v americkém finančním sektoru, které se posléze přelily i do Evropy. Zaparkovat peníze v bezpečných instrumentech tak nadále vypadá atraktivně i mezi českými investory.
„Máme nejvíc hotovosti v historii a ukládáme ji do REPO operací s Českou národní bankou,“ potvrzuje Jan Vedral, spoluzakladatel a hlavní investiční manažer Consequ, největšího tuzemského nebankovního správce aktiv.
Tuzemský investor či investorka držící hotovost by podle něj měli volit českou korunu. „Obecně lze říci, že nejkonzervativnější část portfolia by měla být v základní měně investora. Pro českého investora to platí dvojnásob vzhledem k tomu, že korunové vklady či krátkodobé investice jsou v současnosti úročeny výrazně více než vklady v hlavních zahraničních měnách,“ vysvětluje Vedral.
Otázkou však je, jak se bude vyvíjet kurz. Koruna nedávno vůči euru posílila na nejsilnější úroveň od léta 2008. „Podle mě je příliš silná a tyto úrovně neudrží. Preferujeme proto navyšování váhy dolaru, který kromě úročení možná dodá i zhodnocení skrze růst kurzu,“ doplňuje Tomáš Vlk. Objevují se však i názory, že loňská výkonnost „keše“ ve srovnání s jinými aktivy byla jednorázovou záležitostí, která se nebude opakovat.
„Hotovost byla v roce 2022 jedním z nejvýkonnějších aktiv kvůli ztrátám u jiných, mezitím už stouply i výnosy z dluhopisů. Během letoška už podle mě nebude tolik užitečná a snížil jsem její váhu v rámci své modelové alokace aktiv,“ prozrazuje Forbesu Paul Jackson, globální šéf výzkumu alokace aktiv ve společnosti Invesco.