Pokud vám je – jako autorovi tohoto textu – pod třicet let, nic podobného nepamatujete. Když padali Lehmani, neměla totiž většina z nás ani iPhone, ani Facebook a ani rozum, a tak jsme finanční katastrofu vnímali přes jakousi clonu.

Okolní dospělí možná situaci řešili a dolar se dal koupit za podivně málo korun, ale rozhodně se nedělo nic, co by nás mělo vyhodit z míry, čili vypnout Blink-182 na MP3 přehrávači.

Kontext a možné důsledky toho, co se odehrávalo během právě uplynulého víkendu, jsme si však už mohli vychutnat v plné šíři. A bylo to, vpravdě, děsivé.

Rychlé osvěžení, pokud vás dění minulo: v Americe zkolabovala Silicon Valley Bank (SVB). Ta je tím, čemu se v anglofonních zemích říká backbone, čili finanční páteří, v tomto případě startupového ekosystému. Nemalá část startupů v ní má nemalé peníze – konkrétně v Americe drží expozici v SVB přibližně polovina takovýchto firem.

Jenže SVB se stala obětí takzvaného bank runu, což je pojem starý jako bankovnictví samo. Éterem se rozšíří informace, že je banka v problémech a nezvyklé množství klientů „přiběhne“ vybírat své vklady. Banka se dostane do neřešitelného problému s likviditou, své pozice uzavírá se značnou ztrátou na dolar (pokud vůbec) – a padá.

Domino se rozjelo ve středu 8. března, kdy banka oznámila, že realizovala na některých svých pozicích ztrátu a zároveň chce získat přes dvě miliardy dolarů prodejem nových akcií, aby svou pozici stabilizovala. Jak to vzal trh, lze nejlépe demonstrovat na poli akcií, kde se titul SVB ve čtvrtek skokově propadl o desítky procent.

Některé venture kapitálové fondy tak začaly startupům ze svých portfolií radit, ať rychle stáhnou vklady ze Silicon Valley Bank, protože později by se k nim nemusely dostat. Nastal zmíněný dominový jev a bank run byl na světě. Ještě do konce dne klienti vybrali z banky ohromujících 42 miliard dolarů. A večer už byla SVB insolventní.

Výše zmíněné oznámil kalifornský regulátor v pátek a nejšílenější startupový víkend mohl začít.

Všichni moc dobře veděli, že vklady jsou pojištěné jen do 250 tisíc dolarů, což možná zní jako hodně peněz, ale v kontextu firem, které naraisovaly miliony či stamiliony uložené do SVB a potřebovaly je na provoz, jde o zcela irelevantní záplatu. Nepojištěných vkladů bylo zhruba za 170 miliard dolarů, jinými slovy valná většina.

Nepojištěných vkladů bylo zhruba za 170 miliard dolarů.

Startupové komunikační kanály tak začaly doslova hořet. Firmy nevěděly, zda budou mít další týden na výplaty a zda nepůjdou ke dnu společně s prominentní bankou. Ve hře také byly tisíce, respektive s velkou mírou pravděpodobnosti desítky až stovky tisíc pracovních míst a zdrcující rána pro mladý technologický sektor.

Na vedlejší koleji se odehrávalo ještě epičtější drama, které sice nebylo na Twitteru tak slyšet, ale jehož možné důsledky by šly ještě dál: pokud by SVB padla v tom smyslu, že by klienti přišli o své vklady, co by to udělalo s ostatními bankami? Kde byla záruka, že menší, regionálně či oborově velmi důležité banky nebudou následovat?

Celé to bylo jako sledovat hrnec s vařícím olejem, který neodvratně míří k tomu, že přeteče, načež vzplane sporák, kuchyň, bytový dům a bůhví, jestli to nebude celá čtvrť. Rasty Turek, Slovák budující v Kalifornii startup Pex zaměřený na digitální práva, to na svém twitterovém účtu shrnul výmluvnými slovy:

Jeho lehká ironie pramení ze skutečnosti, že příspěvek psal poté, co okolo půlnoci z neděle na pondělí našeho času vyšlo najevo, že americká centrální banka podrží otřásající se SVB, respektive její klienty. A v pondělí tak všichni budou mít přístup ke svým vkladům.

„Fed saves the day!“ reagoval všeříkajícím způsobem Hubert Palán, spoluzakladatel a CEO startupu Productboard. „My měli účty i jinde, takže jsme neprožívali takové drama jako jiní founders, kteří už platili výplaty ze svých osobních úspor,“ řekl Forbesu Palán, tvář naší obálky z loňského března.

Prohlášení z webu amerického ministerstva financí skutečně znamenalo nepopsatelnou úlevu pro tisíce a tisíce lidí.

„Dnes podnikáme jasné kroky, abychom ochránili americkou ekonomiku a posílili důvěru veřejnosti v náš bankovní systém,“ stojí v prohlášení, pod nímž jsou podepsaní šéf Fedu Jerome Powell, ministryně financí Janet Yellen a šéf regulátora FDIC Martin Gruenberg.

Prohlášení zároveň obsahuje část, že „záchrana“ se netýká akcionářů SVB, stejně jako se netýká držitelů nezajištěného dluhu. Zachraňují se tak opravdu čistě klientské peníze. Ušetřen pak není ani vrcholový management, který byl podle prohlášení zbaven funkcí.

Zároveň je v prohlášení zmíněno, že obdobný osud postihl i další banku: newyorskou Signature Bank. Nad všemi důsledky ale nadále visí otazníky.

Poučí se banky z osudu SVB a nebudou s klientskými penězi příliš exponované na jednom typu cenných papírů? Začnou startupy pečlivěji nahlížet na to, zda mají diverzifikovaným způsobem rozložené své finance? A přehodnotí celý venture kapitálový a technologický ekosystém, co je v jádru inovace, růst a tvorba hodnoty – a co pouhé sjiždění vlny nízkých úrokových sazeb?

Na to pochopitelně odpoví až historie. Brzké pondělní ráno je však bezesporu v početné globální startupové komunitě sladkou tečkou za mimořádně hořkým víkendem, na nějž bude těžké zapomenout.