Léto se blíží a je nejvyšší čas naplánovat dovolenou. Nebo snad přemýšlíte, že si volno schováte na zimu a poletíte se někam ohřát? Inu, proč ne; v tom případě ale volte destinaci obezřetně.

Čtěte také: Když vás živí sen. Česká rodina vydělává cestováním kolem světa

Ne každá je vhodná pro zimní dovolenou. A letní sezona také nebývá vždycky výhrou. Máme pro vás seznam těch „nejzrádnějších“ míst i tipy, kdy je opravdu nejlepší je navštívit.

Bali 

Stejnou chybu dělají každý rok stovky tisíc turistů – jak se objeví první sněhové vločky, vyrazí za vidinou slunce a vyhřátých pláží na Bali. Pak dva týdny sledují přes okno vydatné lijáky a doufají, že se lokální záplavy vyhnou zrovna jejich hotelu. 

Je to totiž jinak. Když na Bali, tak teď! Ideální podmínky pro návštěvu populárního indonéského ostrova začínají na přelomu května a června a trvají přes celé léto až do října.

Pak se ale počasí začíná výrazně kazit a začíná dešťová sezona. A ne zrovna mírná. Může se vám stát, že bude pršet nonstop.

Pokud to chcete risknout, vězte, že teploty jsou příznivé a drží se na 25 stupních, s trochou štěstí se občas objeví i slunce. Každopádně počítejte s tím, že pláže budou špinavé a moře plné odpadků, které sem v zimě zanášejí proudy.

Keňa

Ne vždy se vám ale vyplatí čekat na hlavní sezonu. Do Keni na safari míří většina turistů od července do října. Ceny hotelů jsou na vrcholu a zemi zaplavují turisté.

Počkejte si radši na období krátkých přeháněk, které přicházejí v listopadu a v prosinci. Keňa se zazelená, hlavní nápor návštěvníků opadne, ceny se dostanou na zlomkovou hodnotu a cesty jsou přitom stále ještě sjízdné.

Připravte se na to, že divoká zvířata je ve vysoké trávě trochu hůře vidět než v období sucha, na druhou stranu budete mít možnost pozorovat mláďata a stěhovavé ptáky, kteří sem přilétají.

Filipíny

Naproti tomu na Filipíny už byste teď měli pomalu zapomenout. V létě tu startuje tajfunová sezona a v zemi se do prosince často objevují silné tropické bouře, které vám mohou způsobit pořádné problémy. Záplavy a kolaps dopravy jsou tu v tomhle období na denním pořádku.

Často se stává, že turisté zůstanou uvězněni na menším ostrově bez letiště, s trajektem v nedohlednu, a musí rušit let a shánět nové letenky.

Nedělejte stejnou chybu jako oni a na Filipíny se vydejte brzy na jaře. Teploty jsou ještě snesitelné (oproti žáru v květnu) a obloha je azurová.

Island

Když na Island, tak v létě, říkáte si asi. Jenže za jakou cenu? Celou dovolenou se pořádně nevyspíte, protože slunce se schová za obzor jen na pár hodin. Hotely bývají obsazené turisty a teplota vzduchu stejně úplně letní nebude.

Radši sem zajeďte v zimě. Ano, vážně. Island budete mít jen pro sebe, můžete se hřát v geotermálních pramenech, prohlédnout si ledové jeskyně a v dlouhé noci pozorovat polární záři.

Karibik

June too soon,
July stand by,
August it must,
September remember,
October all over.

Touhle rýmovačkou o dešti se řiďte, pokud si plánujete užít dovolenou v Karibiku. Užít si tu můžete úžasné Vánoce, ale v létě nejspíš zmoknete. Tak nenaleťte cestovkám, leťte chytře.