Po téměř dvouleté nucené abstinenci by měl letos přijít výbuch adrenalinu. Alespoň co se týče kulturní scény – do České republiky se chystá celá řada umělců světového formátu. Přijedou legendární kapely i nedávné objevy na hudební scéně, a pokud jejich vystoupení nezastaví zpřísněná pandemická opatření, pak má letošní rok nabito výjimečnou koncertní municí.

Zatím si pandemie covidu-19 stačila pohrát s termínem koncertu italského nevidomého tenoristy Andrea Bocelliho. Ten měl původně v O2 areně vystoupit už v sobotu 8. ledna, ale současná epidemiologická situace donutila pořadatele k přesunu na 17. května. První koncert, který tak letos O2 arena zažije, by měla být show filmového skladatele Hanse Zimmera, naplánovaná na 13. února.

Na konci téhož měsíce se českému publiku v pražské Malé sportovní hale představí vítězové loňské Eurovize, italská rocková skupina Maneskin. V březnu pak opět v O2 areně rozproudí diváckou krev švédská metalová legenda Sabaton a v dubnu bude hala hostit megahvězdu Shawna Mendese.

Na první májový den zažije O2 arena velký návrat a zároveň českou premiéru: dorazí norská skupina A-ha v původní sestavě, tedy Morten Harket, Magne Furuholmen a Paul Waaktaar-Savoy. Publiku nakombinují nové skladby a klasické hity, mezi kterými nebude chybět Take On Me z alba Hunting High and Low.

Do stejné arény zavítá i britský kytarista Eric Clapton. Jeho koncert zažije publikum 5. června a ve stejném měsíci se Česku poprvé představí i mladší kytarová krev – v pražském Lucerna Music Baru rozjede svůj konceptuální set Američanka St. Vincent, kterou hudební kritika řadí mezi vůbec největší kytarové mágy současnosti.

Něžnější umění předvede v červnu i zpěvačka Céline Dion, která svůj pražský koncert turné Courage World Tour přesouvá už od roku 2020. Vyjít by to konečně mělo 22. června.

Přesouvali i členové americké rockové legendy Kiss, aktuální český termín vychází na 13. července. „Jsme připraveni. Jakmile nám bude řečeno, že jsou všichni v bezpečí a že tato pandemie skončila, otřeseme zemí a rozjedeme to jako nikdy předtím,“ nechal se slyšet zakládající člen kapely a kytarista Paul Stanley.

Na české publikum už zbrojí kytary také Aerosmith a Pearl Jam, ale početné davy lze očekávat i na vystoupení tuzemských interpretů. O2 arenu se chystají vyprodat Mirai, Leoš Mareš, Pokáč, Lucie, Jiří Korn, Lenny nebo Dara Rolins.

Pandemie způsobila aréně ekonomické ztráty přes sto milionů korun, které pokryje z vlastních rezerv. Akcí, které musela zrušit, bylo podle mluvčí Evy Hromádkové jen pár. „V drtivé většině jsme se po dohodě s jednotlivými promotéry rozhodli akce přesunout na jiný termín. Ale není to jednoduché, musíme sledovat vládní opatření. Jen v loňském listopadu se pravidla pro vstup diváků měnila třikrát během tří týdnů,“ říká Hromádková.

Aktuálně stále platí povolená kapacita pouze tisíc osob. „Musíme věřit, že se to už brzy změní a budeme sem moci pustit plný počet diváků, protože některé koncerty už jsou plánované na únor,“ dodává mluvčí.

Hudební orgasmus slibují letos i pořadatelé festivalu Metronome Prague. Jeho kapacita je přes dvacet tisíc diváků a jedním z hlavních tahounů bude Nick Cave se svou kapelou The Bad Seeds. V Česku je všestranný zpěvák vítaný a má tu svou širokou fanouškovskou základnu.

I proto se do země rád vrací a na českých pódiích pobývá celkem pravidelně od kraje devadesátých let, kdy poprvé vyprodal Lucernu. „Praha patří k jeho oblíbeným zastávkám. Na albu Let Love In z roku 1994 je dokonce píseň Thirsty Dog, která je přímo inspirována tehdy kultovní pražskou hospodou Žíznivý pes,“ připomíná David Gaydečka, pořadatel festivalu Metronome.

Sám přitom doufá, že letos už průběh festivalu pandemie neomezí. „Rozvolnění začalo loni v USA, kdy se mi někteří američtí pořadatelé posmívali, že my tady ještě nehrajeme. Pak se rozjela britská scéna, kde se odehrály na podzim akce s kapacitou sto tisíc lidí, tak letos jsme snad na řadě i my,“ doufá Gaydečka.

Chystáme i speciální vystoupení českých interpretů v zajímavém formátu.

Kromě Cavea vystoupí na Metronome Prague třeba elektronická kapela Underworld anebo losangeleský hudební chameleon a experimentátor Beck. „Chystáme i speciální vystoupení českých interpretů, která budou v zajímavém formátu probíhat pouze na Metronomu, ale o co přesně půjde, zatím nemohu prozradit,“ vábí Gaydečka. Podle něj bude letošní rok hudebně nabitý a diváci nebudou vědět, na který koncert jít dřív.

Vybrat jim dá i festival Colours of Ostrava. V unikátním areálu bývalých hutí v Dolních Vítkovicích se na 24 krytých i otevřených scénách mohou diváci těšit třeba na The Killers, fenomenální zpěvačku LP s impozantním emotivním hlasem, na radikální newyorskou raperku Princess Nokia nebo na českou světoběžnici Markétu Irglovou, kterou doprovodí smyčcové těleso Jihočeské filharmonie.

O letních prázdninách zamíří do České republiky také Arctic Monkeys, kteří se k nám vrací po třinácti letech. Čtyřčlenná britská rocková úderka vystoupí 18. srpna na pražském Výstavišti.