skip to main content
Sport

Čech, který pomáhá pochopit sport. Jeho služby využívá i Manchester City

Se sportem procestoval takřka celý svět – a přitom není zapálený fanoušek, trenér ani profesionální sportovec.

Milan Černý má hodně rád čísla. Odmala mu šla matematika. A nyní si libuje ve sportovních statistikách. „Mám pocit, že bez nich mi něco schází k dokonalému pochopení toho, co se děje na hřišti,“ říká.

Čtěte také: Ve vzduchu nic neošvindlujete. 5 věcí, které se u kniplu naučil Petr Kopfstein

Své hobby už má šest let i jako práci v německé firmě SAP. Jeho specializací je využití analytických nástrojů společnosti ve sportu. Jinak řečeno – Černý se svými kolegy pracuje na tom, aby ze sportovních událostí vytěžili co nejvíce zajímavých čísel. Ta mohou být užitečná jak pro sportovce a jejich trenéry, tak pro novináře a fanoušky.

Reklama

„Pro mě je neuvěřitelně zajímavé pochopit, proč došlo k určitým výsledkům, zvratům nebo i k jednotlivé, třeba rozhodující akci – a často se odpovědi na tyto otázky dají najít v datech a statistikách. Ty jsou dnes, naštěstí pro lidi jako já, téměř nekonečné,“ líčí.

Nekonečné jsou nepochybně i jejich možnosti, leč řada sportů jich stále naplno nevyužívá. Třeba tenis v nich měl dlouho mezery, až v posledních letech začíná mít tento globální sport – i zásluhou SAP – statistiky konečně ucelenější.

Podíl na zlepšení má také Černý, který kvůli tomu navštívil většinu velkých tenisových turnajů a přímo na místě sbíral informace od nejpovolanějších ohledně toho, jaké statistiky by jejich práci usnadnily nejvíce.

Do kontaktu tedy přišel jak s elitními hráčkami, včetně bývalé světové jedničky Angelique Kerberové, tak především s trenéry, nevyjímaje ty české – Tomáše Krupu, Davida Kotyzu či Jiřího Vaňka.

„Celý náš přístup je založen na principu průběžného dialogu o požadavcích a přáních našich cílových skupin (sportovci, trenéři, diváci…) a posléze jejich implementaci v našem softwaru,“ přibližuje Černý.

Reklama

Jeho práce se však netýká jen tenisu. Na obdobných projektech pracoval i s basketbalovým týmem německého Bayernu, baseballovým výběrem newyorských Yankees či s kluby z německé hokejové ligy. Detailní analytický nástroj pomáhal vytvářet také pro přední tým z anglické fotbalové ligy Manchester City – díky němu lze snadno zjistit, kolik gólů vstřelil který hráč levou a kolik pravou nohou, jak úspěšní jsou při své práci obránci či s kterým fotbalistou v sestavě klub nejčastěji vyhrává.

Zajímavé statistiky se díky tomu mohly začít objevovat i v reálném čase přímo na stadionu. „Manchester City je technologicky jedním z nejpokročilejších klubů v anglické Premier League,“ tvrdí Černý.

Práce ho však nezavádí jen na tenisové kurty či fotbalové trávníky – míří i do dobrodružnějších vod. Na přelomu sezon 2012 a 2013 uzavřel SAP partnerství s Extreme Sailing Series (ESS).

Atraktivní jachtařskou sérii tehdy poněkud srážela technologická zaostalost. „ESS provádí závody velice moderních lodí v jedinečném konceptu ‚stadium racing‘, tedy velice blízko u diváků na břehu. Chyběla jim ale celková digitalizace,“ přiblížil Černý.

Když u seriálu začínal, výsledky a tabulky se znázorňovaly na plechových tabulích, kde se musely ručně předělávat. Nyní jsou výsledky v elektronické podobě, mění se automaticky a v reálném čase. „Všechny tyto inovace se uskutečnily v úzké spolupráci s námi, a tím pádem vnímám cestování s ESS jako velký průběžný projekt s partnerem, který si vysloveně cení všeho, co jsme během posledních let poskytli,“ říká Černý.

Že se věnuje zrovna sportu, to je pro něj další spojení práce s koníčkem. I ke sportu měl totiž blízko odmala, jeho matka hrála volejbal, otec byl reprezentantem v házené. Té se věnoval také Černý junior, než musel kvůli vážnému zranění skončit. K vrcholovému sportu se nakonec vrátil oklikou – i ta mu však poskytuje zážitků ažaž.

„V určitých situacích nemohu popřít, že není jednoduché potlačit pocity a nadšení vnitřního fanouška, který dost možná zná osoby, se kterými sedí u stolu, jen z televize, a zachovat si profesionalitu, která je samozřejmě velice důležitá. Zatím ale mohu potvrdit, že jsem v tomto ohledu úspěšný,“ usmívá se.

A nejen v něm. Ač patří trenéři z různých sportů mezi náročné a kritické klienty, řešení od SAP si zpravidla pochvalují. „Dobrým příkladem byl trenér jedné velice úspěšné mladé tenistky z USA, který letos v létě objevil naši aplikaci pro trénování při zápase a hlavně ze začátku jsem s ním seděl každý den, protože chtěl rozumět každému detailu, vyjadřoval další nápady a připravoval se tak na další soupeřky.

To jsou přesně situace, které nás potěší nejvíce, protože ukazují, že naše práce má skutečný efekt,“ těší Černého. „A takových příkladů je naštěstí mnoho.“

Reklama
Reklama