Ruský výrobce oceli Severstal pozastavil vývoz do Evropské unie. Zpráva přichází poté, co se hlavní akcionář podniku Alexej Mordašov podobně jako řada dalších ruských oligarchů stal terčem unijních sankcí zavedených v reakci na ruský útok na Ukrajinu.

Severstal loni vyrobil 11,6 milionu tun oceli. Rusko bylo v roce 2020 dle výroční zprávy evropské asociace pro ocel Eurofer druhým největším dovozcem oceli. Z celkového ocelového importu do EU, který činí přes dvacet milionů tun, si Rusko připsalo 3,2 milionu tun. Většinu ruského importu má na svědomí právě společnost Severstal.

„Kvůli určitým problémům ve styku s evropskými zákazníky Severstal přesměrovává tok komodit na alternativní světové trhy,“ uvedla ruská firma. Dodala, že její finanční pozice zůstává silná.

Alexej Mordašov v pondělí označil dění na Ukrajině za „tragédii pro dva bratské národy“. „Je hrozné, že Ukrajinci a Rusové umírají, lidé trpí a ekonomika se hroutí. Upřímně doufám, že se ve velmi blízké budoucnosti podaří najít způsob, jak tento konflikt vyřešit a zastavit krveprolití,“ dodal.

Mordašov rovněž uvedl, že nikdy neměl blízko k politice a že se současnou krizí nemá nic společného. „Nechápu, jak sankce namířené proti mně přispějí k urovnání tohoto strašlivého konfliktu na Ukrajině,“ prohlásil.

Podle zdroje agentury Reuters začal export Severstalu do Evropské unie klesat již před uvalením sankcí, protože zákazníci se kvůli rusko-ukrajinské krizi začali zdráhat uzavírat nové kontrakty. „Mnozí zákazníci se obávají tlaku veřejnosti a nevědí, co si počít. Každý ruský podnik nyní představuje černou skvrnu,“ dodal zdroj.