Už to na vás bliká v kalendáři? Velikonoční volno je letos poprvé sladce protažené na celkem čtyři dny. A to z něj dělá nejdelší víkend v roce – už máte plány, co s ním? Tady je pár tipů, jak s dárkovým balíčkem dvou státních svátků v jednom naložit ve velkém stylu.

Otestovali jsme je za vás, a tak víme, že zaručeně umí probrat ze zimního spánku – a vzpomínat na ně budete ještě na Vánoce, to garantujeme.

S adrenalinem v krvi

Víme, že milujete Itálii. Pizza, pasta, azuro, la dolce vita! Ale pokud letos nemáte chuť na Cortinu d’Ampezzo a jarní lyžovačku, zkuste něco vzdušnějšího. Sky is the limit, ne? A tak se se zimou rozlučte ze vzduchu a proleťte se na padáku. Na jaře je paragliding nejhezčí okolo Bassana, poblíž Benátek. Dole na zemi už kvetou narcisy a lány fialek, na startu ještě přituhuje, a když si vezmete péřovku, nic nezkazíte. V horách u Cima Grappa, kam se dá snadno doletět, už se totiž budete kochat sněhovou peřinou.

20150409-Tolmin-Bassano - 4 z 134

Z Prahy jste pod Grappou za osm hodin, a když je dobré počasí, na kopci tam potkáte desítky krajanů, kteří přijeli provětrat křídla. Zkuste si proto před odjezdem domluvit let s některou z českých paraglidingových škol, hodina ve vzduchu vás vyjde kolem dvou tisíc korun – a to je i dvakrát levnější než kupovat tandem na místě u Italů. Za ušetřené peníze si dejte místní specialitu Gorgonzola e Mascarpone a večeři ve starém opatství La Antica Abazzia, kde se můžete i ubytovat – je to to nejlepší, co pod Grappou najdete.

DCIM101GOPRO

Ale pozor, létání je vysoce návyková záležitost, a tak se může stát, že na Velikonoce se proletíte na tandemu a léto už strávíte v kurzu na paraglidingovou licenci. My jsme vás varovali…

Z nuly na sto

Minulý týden jsem se vrátila z Istanbulu, kde jsme testovali supersporty Porsche na okruhu. A to byla jízda! Adrenalin byl, endogenní morfiny taky a k tomu ten příjemný pocit, že to držíte pevně v ruce, že jste (aspoň na jeden den) pánem toho vymazleného stroje, který vás obejme a obklopí luxusem za pár milionů korun. Jestli to není trochu marnivé? Hrozně moc. Že to chcete taky? V Istanbulu se o Velikonocích neprojedete a Porsche tyhle jízdy nabízí jen svým klientům, ale superdrahé supersporty můžete vyvenčit i ve staré dobré Evropě.

auta dovnitr

O tomhle prodlouženém víkendu si zajezdíte třeba na belgické trati Spa-Francorchamps, která je jednou z nejhezčích (a nejtěžších) v Evropě. Na její nejslavnější pasáž Eau Rouge vzpomíná nejeden jezdec formule 1 a vy si můžete vybrat, v čem ji vytočíte. Vstupenka na okruh stojí 450 eur, a pokud nemáte vlastní závodničku, můžete sáhnout do bohatých zásob místních půjčoven.

Můžete zkusit třeba britské Caterhamy R300 Superlight, se kterými den na okruhu vyjde na 1600 eur. Tohle auto (no dobře, autíčko) sice nemá klimatizaci, stereo ani přihrádku na sluneční brýle, zato má závodění v krvi a na okruhu je to s ním ultimátní zážitek.

Spa-Francorchamps_overview

Jestli to ale chcete rozjet ve velkém stylu, ve Spa-Francorchamps vám půjčí i Porsche Cayman GTS (s tímhle mazlíkem jsem si v Istanbulu užila nejvíc legrace), jen vás to vyjde na 3350 eur. Jasně, není to lidovka, ale máte to all inclusive – v ceně je projetý benzin, vstup na okruh, auto i s pojištěním a předplacených 36 kol – to je 255 kilometrů čirého požitkářství. A jestli na to máte, tak si to po čtyřicetidenním půstu dopřejte.

Za šílenou nádherou starého mistra

Supersporty, to je za hodně peněz hodně muziky (basové, vrnící a vonící po benzinu) – ale jestli na to nejste a neláká vás ani být hlavou (a nohama) v oblacích, jeďte do malebného města s ještě malebnějším názvem ‚s-Hertogenbosch. Ne nespletli jsme se, je to možná jediné město na světě, jehož název začíná apostrofem – a to na něm vůbec není to nejzajímavější.

Visioenen van het hiernamaals_Visions of the Hereafter_Venezia, Museo di Palazzo Grimani_LR

Den Bosch, jak mu Nizozemci přezdívají, je rodištěm malířského mága Hieronyma Bosche, a letos na jaře taky dějištěm jedné kulturní senzace. Místní muzeum dalo dohromady retrospektivní výstavu tajemných děl démonického umělce (který je namaloval před 500 lety, ale genialitu jeho díla docenila až moderní doba) a měsíc po otevření už expozice dostává přívlastky jako událost sezony a výstava století. A to zní jako pádný důvod do Den Bosche vyjet, i když si o víkendech nelistujete ve vlastní sbírce Pijoanových Dějin Umění.

Hieronymus Bosch maloval díla, která v jeho době – a stovky let po ní – neměla obdoby. Psychedelické obrazy potvorných stvoření tančících v ďábelském reji ještě nikdy nebyly v takové sestavě na jednom místě, a tak expozice v Den Boschi svojí magickou atmosférou táhne – na výstavu se ještě před jejím otevřením prodalo přes tisíc lístků. Pokud chcete vyrazit taky (a náš hlas máte, ‚s-Hertogenbosch je krásné město, které stojí za návštěvu i bez výstavy století), určitě si vstupenky objednejte dopředu na webu muzea, jinak by na vás nemusela vyjít řada.

07b. NA Hiëronymus in gebed_Saint Jerome at Prayer_Gent, Museum voor Schone Kunsten_HR

Kdyby snad magické dílo génia Bosche nebylo podle vaší chuti, ale stejně byste rádi o víkendu za kulturou, zkuste Vídeň. V Albretině teď vystavují ruskou avantgardu Od Chagalla k Malevičovi a tahle výstava je prostě pecka, která nadchne každého, kdo si někdy aspoň prolistoval knížku o umění.

Opuštěný ostrov, jen pro vás

Tohle je náš bonus na příště. Rovnou přiznáváme, že jsme vám chtěli nabídnout i nějaký uberrozmazlovací tip, něco, čím by nepohrdli ani naši miliardáři z žebříčku. Ukázat vám místo, o kterém tajně sníme. Tenhle ostrov v Karibiku se jmenuje Necker a patří rozevlátému Richardu Bransonovi, ale na návštěvu za ním můžete zajet i vy.

Richard-Branson-Island-Necker-Island-British-Virgin-Islands-Caribbean-Prestigious-Venues

Několik týdnů v roce totiž na svoje bělostné pláže zve i obyčejné lidi – tedy ty obyčejné lidi, kteří mají volných 16 470 dolarů za čtyřdenní výlet pro dva. V ceně potom máte jeden z luxusních bungalovů na ostrově Necker, dopravu na ostrov z některého z karibských letišť, jídlo i neomezenou konzumaci alkoholu a k tomu taky tenis, potápění, windsurfing i kitesurfing a hodně dalšího. Kromě toho si můžete pronajmout i celý ostrov jen pro sebe, ale to už vyjde na 78 tisíc dolarů – a pozvat si můžete až 34 hostů.

necker_above

Máme ale špatnou zprávu, volali jsem do Virgin Limited a tyhle Velikonoce už mají zablokované (neříkali, jestli svátky na ostrově stráví sám Branson, nebo si ho zamluvil Leonardo DiCaprio). Ale nevěšte hlavu, na rok 2017 je ještě volno!