Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomiku, byznys, politiku i kulturu. Vše důležité, zajímavé i bizarní.
Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku Alles Gute.
Nový šéf
Po strachu přichází inspirace. Tak popisují německá média změnu ve vedení koncernu Volkswagen. Po dosavadním a často kritizovaném šéfovi Herbertu Diessovi převzal prvního září velení nad wolfsburským koncernem Oliver Blume.
Muž, který vedl a dál povede i Porsche, a také člověk, s jehož nástupem přichází personální revoluce v německém koncernu. Zatímco Diess byl obávaný manažer, Blume platí za týmového hráče. Přesto jedna z prvních věcí, kterou chystá, je zúžení nejvyššího vedení a rušení manažerských pozic.
Blume nebude jen „udržovač“, ale připravuje důkladnou restrukturalizaci automobilky. Představil proto desetibodový plán, v němž se věnuje třeba podnikání v Číně a Spojených státech, zlepšení finančního plánování a má přísné cíle v oblasti ziskovosti. „Následující tři roky budou velmi náročnou etapou,“ uvedl při svém nástupu do čela koncernu.
Pauzička
Ani po prázdninách nevládne v letecké dopravě klid. Piloti Lufthansy dnes stávkují a to tak masivně, že letecká společnost musela zrušit téměř všechny lety. Neletí přes 800 spojů, a stávka tak zasáhla asi 130 tisíc cestujících.
V hlavních dopravních uzlech Lufthansy ve Frankfurtu a Mnichově tak dnes nefunguje téměř nic. Odbory požadují zvýšení platů pro víc než pět tisíc pilotů a od příštího roku zavedení automatického protiinflačního navyšování mzdy.
Ochlazujeme
Od prvního září se Němci začali otužovat. Na úřadech a dalších veřejných institucích se smí topit maximálně na devatenáct stupňů, výjimku mají školy a nemocnice. Cílem je snížit spotřebu plynu v zemi.
Součástí balíčku energetických úspor je například i zákaz nočního osvětlení památek a veřejných budov. Svítit nemají například ani reklamy, vychladnou i soukromé bazény. Kancléř Olaf Scholz věří, že domácnostem není třeba snížení spotřeby nařizovat a že k nim lidé přistoupí sami.
Podle šéfa spolkové vlády je navíc Německo už teď dobře připravené na zimu, protože zásobníky plynu jsou plnější, než se čekalo. „Nemůžu říct, že bychom to už zvládli, ale situaci sledujeme s mnohem větším klidem,“ komentoval tento týden Olaf Scholz obavy z dodávek energií.
Je zpátky!
Po tříleté pauze dnes odstartoval v Berlíně veletrh spotřební elektroniky IFA. Všechno od televizí přes zubní kartáčky až po chytré domácnosti představuje víc než tisíc firem na tradiční akci.
I tady je ale jasné, co je hlavní téma současnosti: kvůli drahým energiím a tlaku na ekologii se snaží firmy z celého světa lákat hlavně na udržitelnost, úspory a nižší spotřebu. Novinky budou na berlínském výstavišti představovat od dneška do úterý.