Během půl století vybudoval módní impérium, které zůstává v módní branži jedním z posledních, jež je stále v rodinných rukách.

Už řadu let patří Brunello Cucinelli do žebříčku nejbohatších lidí světa. Americký Forbes odhaduje jmění italského podnikatele a filantropa, kterému se přezdívá král kašmíru, na 1,3 miliardy dolarů.

Jenže v rozhovoru, který před dvěma lety poskytl pro český Forbes, k mému tehdejšímu překvapení o kašmíru nemluvil vůbec. A vlastně ani moc o byznysu. Chtěl mluvit o Janu Palachovi.

Cucinelli o něm začal mluvit náhle, zcela sám, když jsem se ho zeptala na jeho vztah k Česku a Československu.

Bylo mi čtrnáct a naprosto to mnou tehdy otřáslo. Palach se stal mým celoživotním hrdinou, rytířem ochotným přivést tu největší oběť.

To, co následovalo, bylo skutečně silné. Zvláštní, nečekané.  

„Řeknu vám, kdy jsem o Československu slyšel poprvé. Víte, pocházím z venkova, z velmi chudých podmínek, ještě v 50. a 60. letech jsme žili velmi prostým životem a živili se zemědělstvím, obděláváním půdy. Neměli jsme doma ani elektřinu. Měl jsem ale malé tranzistorové rádio, které jsem směl každý večer 20 minut poslouchat. A jednoho dne jsem tam slyšel o Janu Palachovi. Chlapci, který byl jen o pár let starší než tehdy já a upálil se pro svobodu svojí vlasti. Mně bylo čtrnáct a naprosto to mnou tehdy otřáslo,“ začal mi vyprávět Brunello Cucinelli.

Foto: Jiří Turek a Jana Jabůrková

„Nevěděl jsem o Československu skoro nic, ale Jan Palach byl v mých dětských snech rázem ten největší hrdina, rytíř ochotný přinést tu nejvyšší oběť. Byl jsem kluk, neměl jsem žádné jeho obrázky, nevěděl jsem víc, než co řekli v tom rozhlase, pracoval jsem s vlastní fantazií. Ale říkal jsem si, že to musí být úžasná země, kde mladí lidé jsou ochotní položit svůj život za svobodu, za svědomí, za spravedlnost. Za svou vlast, kterou tak milují, že přinesou i nejvyšší oběť, aby ji zburcovali. Celý život obdivuju Jana Palacha. Celý svůj život. Stal se mým celoživotním hrdinou.“

To byl i titulek tehdejšího rozhovoru pro podzimní vydání Forbesu Life: Celý život obdivuju Jana Palacha. Bylo fascinující tohoto muže poslouchat.

Oko Marie
Předplatné Forbesu Oko Marie Speciální vydání

Takhle Jana Palacha viděl chudý čtrnáctiletý italský kluk, který se později stal jedním z nejvlivnějších mužů Itálie, významným filantropem a mecenášem evropského umění. A takhle bychom Jana Palacha měli vidět všichni.