Jako malá žila s babičkou, která ji vnukla přísloví, že odříkaného chleba největší krajíc. Což se jí nakonec stalo životním krédem. Lucie Bielaková si totiž celý život něco vyráběla a tvořila, ale nikdy si nevěřila natolik, aby tuhle zručnost přijala za plnohodnotnou, nebo se jí dokonce živila. V rodině totiž slyšela, že tahle ruční práce není nikdy dobře zaplacená a málokdo si umí představit hodiny, které nad takovou prací člověk stráví.
„Vyrůstala jsem v rodině, která neměla pro umělecké vlohy moc pochopení, vše muselo být na svém místě, na nic se nesmělo moc sahat, natož aby někde byly kaňky od vodovek nebo šmouhy od pastelek.“ Nebylo to ale moc platné. Lucii totiž mnohem víc inspiroval chaos než pořádek.
„Pokud jako malí často slyšíte, že nic neděláte pořádně a to, co umíte, je v podstatě k ničemu, můžou se stát dvě věci. Buď se tomu postavíte a už v pubertě vám dojde, že to není pravda, nebo, pokud nejste tak silní v kramflecích, to přijmete a opravdu uvěříte tomu, že z vás nic moc nebude. A až v průběhu dospělosti, v rámci toho, že v životě potkáváte správné lidi, vám dojde, že nejste tak špatní. Že třeba opravdu máte talent a chcete se o něj podělit také s ostatními.“
Pro zábavu si doma před šesti lety začala vyrábět papírové kopie živých květin vázané do kytic a připadalo jí, že takové věci nejsou výjimečné a umí je každý. Jenže se tahle její zručnost přes kamarádky rozšířila dál a Bielaková měla najednou tolik zakázek, že jí vše začalo dávat smysl.
V jednačtyřiceti letech a se třemi syny se znovu pořádně nadechla, nabrala sebevědomí a nakopla svůj ostravský byznys Megakytky. A udělala dobře.
Po téměř roce má za sebou stovky vyrobených kytic a frontu klidně i měsíc čekajících zákazníků. Její specialita jsou obrovské i metr široké květiny jejichž cena se pohybuje kolem pěti a půl tisíc, které zdobí byty, módní přehlídky, výlohy šperkařství či vnitřní prostory butiků nebo cukráren. Vyrábí i menší kytice do vázy, které v sobě pojí kouzlo nejrůznějších lučních nebo exotických květů, které jsou dostupné už za tisíc pět set korun.
„Velké světové módní domy měly papírové květiny vždy ve výlohách, Lagerfeld je měl na přehlídce a u nás v Česku zatím nic moc. Celý život jsem něco kreslila a tvořila a protože miluji květiny, rozhodla jsem se to zkusit – a pak už to jelo. Pojí se v tom všechno, co mám ráda. Je to kreativní práce a výzva v jednom.“
Jedny takové, stotřiceticentimetrové červené pivoňky si od ní na jaře objednali i do výlohy pražského Ryoru. Vyrobit takto propracovanou květinu s metrovým průměrem zabere Lucii Bielakové přes deset hodin a spotřebuje na ni kolem dvaceti pěti metrů papíru a právě o tyhle je největší zájem. Přesněji řečeno o hlavičky květů určených k přichycení na zeď, které zdobí obýváky nebo dětské pokoje jejích zákazníků.
„Všechno je moje ruční práce, nepoužívám výseky a drtivou většinu květů pak ještě dobarvuji akvarelem. Nejčastěji používám italský krepový papír, ale taky akvarelový, ubrouskový, kávové filtry.“ A papíru zdárně sekundují floristické dráty a barvy. Nejen akvarelové.
„Používám vše, co mi přijde pod ruku. Ten materiál si vždy sám řekne, co je pro něj nejlepší. Moc ráda mám i umělecké pastely, používám i různé fixy, papíry barvím i čajem nebo kávou. Protože, jak ráda říkám, fantazii se meze nekladou. Vždycky, když tvořím, ztrácím pojem o čase, přestanu mít hlad, nechce se mi spát, v hlavě mi naskakují nejrůznější nápady, které potom analyzuji, a ty nejlepší hned uvádím v život.“
Ačkoli její květiny nevoní, jsou takřka nesmrtelné a navíc se snadno udržují. Bielaková je totiž vyrábí tak, aby se z nich dal odstranit prach jednoduše vysavačem, což je také jeden z praktických důvodů, díky kterým má zakázky nasmlouvané až do jara. „Lidem se moje kytice líbí, protože jde o netradiční dárek nebo dekoraci, kterou si jinde nekoupí. A já jsem za to strašně šťastná.“
Momentálně začala rozjíždět „Udělej si sám“ – DIY boxy, které obsahují vše potřebné k vytvoření květů včetně video návodu na YouTube. „Je to taková malá náhrada za moje workshopy, které byly velice oblíbené, ale musela jsem je kvůli covidu zrušit.“