Petr Kellner nadále s velkým náskokem kraluje žebříčku nejbohatších Čechů, covidová pandemie ale zároveň zasadila jeho podnikání nejtěžší ránu. V nejnovějším žebříčku 100 nejbohatších lidí Česka, který už podeváté sestavil magazín Forbes, mu patří první místo s odhadem hodnoty majetku 293 miliard korun. Oproti loňskému žebříčku je to o 57 miliard méně. 

Na svědomí to má černé první pololetí jeho finanční skupiny Home Credit, která prodělala 690 milionů eur. Ztráty nevyrovnala ani úspěšná telekomunikační a mediální divize, kam nedávno přibyla mimo jiné televize Nova. Takhle velkou ztrátu neutrpěl za letošní ekonomicky těžký a nepředvídatelný rok žádný z českých miliardářů.

Na opačném pólu je Pavel Baudiš, spolumajitel a zakladatel antivirové společnosti Avast. Akcie této firmy poskočily za rok o více než 40 procent, a Baudiš si tak připsal 13 miliard korun. O 12 miliard je díky energetice bohatší Daniel Křetínský, který také řádově miliardy korun dokázal letos vydělat investicemi do společností jako Macy’s, Royal Mail, Sainsbury’s nebo Foot Locker.

K vítězům koronavirové krize patří český premiér Andrej Babiš. Zemědělství, potravinářství a hnojiva patří pochopitelně k nejméně ovlivněným oborům. Široký záběr jeho podnikatelských zájmů sice letos vyvolal značné kolísání jak mezi jednotlivými oblastmi, odkud pochází jeho majetek, tak v jejich rámci, ve výsledku je na tom ale Andrej Babiš stále lépe. Začátkem roku vlivem pandemie utrpěla média i zemědělství, to se však vlivem sezonnosti nakonec dostává na lepší čísla než vloni.

Dvěma nováčky v žebříčku nejúspěšnějších Čechů jsou Marek ŠpanělSlavomír Pavlíček z firmy Bohemia Interactive. Česká herní společnost prodala víc než 30 milionů her a její série Arma je vůbec nejúspěšnějším českým počinem v počítačových hrách. Do žebříčku se vrátil Jan Světlík díky jediné firmě, která mu zbyla z bývalého vítkovického impéria – Cylinders Holdingu, firmě na výrobu a plnění lahví pro průmyslové plyny, se několikátý rok po sobě daří. Naopak po roce vypadl Podnikatel roku 2019 Oliver Dlouhý, zakladatel a spolumajitel dopravní platformy Kiwi.com, která kvůli paralýze letecké dopravy utrpěla letos velké ztráty.

Celkový majetek stovky nejbohatších Čechů ve srovnání s rokem 2019 jen mírně vzrostl a činil 1,3 bilionu korun – téměř tolik, kolik činí příjmy státního rozpočtu České republiky pro letošní rok.

„Letos to byl na počítání mimořádně náročný rok. Rozkolísané a iracionálně rostoucí trhy, spousta byznysů v náhlém ohrožení, jiné, jako celá e-commerce, v nečekaném rozletu. Jako vždy jsme byli v odhadech hodnot majetku spíš konzervativní a dívali jsme se na delší časové řady, firmy letos ovládá velká vlna nejistoty a nemožnosti dlouhodobějšího plánování,“ řekl k letošnímu žebříčku nejbohatších lidí Petr Šimůnek, šéfredaktor a spolumajitel české verze časopisu.

„Hodnoty majetku jsou stavovou veličinou k určitému datu, ke konci září 2020, a v tomhle turbulentním roce se určitě budou ještě dramaticky vyvíjet a pohybovat oběma směry.“ 

Bible kapitalisty
Vydání Forbesu Bible kapitalisty