Ethereum, druhá největší kryptoměna hned po bitcoinu, v posledních měsících prudce stoupá. Na začátku roku jeho cena nedosahovala ani jednoho tisíce dolarů za ether token, ale spolu s letošním růstem bitcoinu a dalších velkých kryptoměn v úterý překročila hranici čtyř tisíc dolarů, než mírně spadla na aktuálních 3 841 dolarů.

Ani čtyřtisícová meta by však nemusela být tou poslední, které kryptoměna dosáhne. Experti totiž předvídají ethereu slibnou budoucnost – do roku 2025 očekávají cenu necelých dvaceti tisíc za ether token, tedy pětinásobek jeho dnešní hodnoty. Růst by podle nich měla podpořit i plánovaná inovace ethereum sítě.

Shodla se na tom většina z pětatřiceti odborníků, kteří se zúčastnili expertního panelu, a dokonce věří, že ethereum do roku 2022 vystřídá bitcoin v roli nejpoužívanější digitální měny. A když se zprůměrují jejich odhady, mělo by mít jedno ethereum v roce 2025 cenu přesně 19 842 dolarů.

Výsledky dotazování pětatřicetičlenného panelu byly zveřejněny na webové stránce Finder, která se zabývá finančním srovnáváním. Mezi experty nechyběl výkonný ředitel Sagi Bakshi z největší kryptoměnové burzy Coinmama nebo hlavní ekonom Lex Sokolin z blockchainové softwarové technologické společnosti ConsenSys.

Za prvních několik měsíců letošního roku cena etherea vylétla o necelých pět set procent, čímž vzrostla jeho tržní kapitalizace na zhruba pět set miliard dolarů.

Během dotazování poukazovali mimo jiné na fakt, že rostoucí popularita NFT tokenů a decentralizovaných financí DeFi dává ethereu větší možnost využití než bicoinu. Na konci minulého roku navíc začala dlouho očekávaná inovace etherea, která by měla zlepšit transakční škálování (tedy umožnit řádově větší provoz a množství uživatelů) a snížit obrovské náklady. To by mělo zajistit kryptoměně větší růst než kdy dřív.

„Letos bychom měli vidět významné vylepšení současné ethereum sítě, což by mělo tlačit cenu nahoru,“ říká Sarah Bergstrandová, členka expertního panelu a provozní ředitelka firmy BitBull Capital, která se zaměřuje na spravování kryptoměnových investičních fondů. Bergstrandová se dokonce domnívá, že ethereum může do roku 2025 vylétnout až na neuvěřitelných 100 tisíc dolarů.

Cena etherea během posledních dvanácti měsíců významně stoupla až na současných 3 804 dolarů za jeden ether token, čímž se zvýšila celková hodnota ethereum sítě na necelých 500 miliard dolarů.

V posledních letech rozvoj etherea jednoznačně táhne rostoucí popularita decentralizovaných financí – takzvaných DeFi. Tento systém neuznává zavedené instituce jako banky, burzy nebo pojišťovny a chce umožnit lidem zprostředkovávat finanční transakce napřímo. Pro tradiční finanční instrumenty, jako jsou půjčky a úroky, chtějí využít právě technologie kryptoměn.

DeFi by tak s využitím blockchainu mělo roli bank nahradit. A mnoho projektů v rámci decentralizovaných financí je postavených právě přímo na Ethereu. Zvýšený počet uživatelů DeFi, tak měl velký vliv i na hodnotu této kryptoměny. Stejně tak se projevil i boom okolo unikátních tokenů NFT, které využívají blockchain Etherea.

„(V rámci DeFi) vzniká alternativní finanční systém, který je přístupnější a demokratičtější a opírá se z velké části o decentralizované aplikace v rámci ethereum sítě,“ doplňuje členka expertního panelu a odborná asistentka na University of East London Iwa Salami.

„Tento vývoj, který vypadá velmi slibně, nám naznačuje, jak bude vypadat budoucnost financí. Správně nastavené regulace tak tomuto rostoucímu odvětví můžou přinést důvěryhodnost,“ dodává.