Jak za jedinou minutu utratit skoro 60 milionů korun? Nechat se vystřelit těsně za hranici vesmíru s momentálně druhým nejbohatším mužem světa Jeffem Bezosem. A každou minutu si užívat. Bude jich totiž jen deset.

Jeden velmi bohatý člověk, jehož identitu svět pozná během následujících týdnů, už přesně ví, co bude dělat 20. července. V západním Texasu nastoupí do modulu umístěném na vrchu vesmírné rakety New Shepard, která s ním a dalšími členy posádky během tří až čtyř minut vyletí do výšky zhruba 105 kilometrů.

Aby tohle mohl (nebo možná mohla) zažít, bylo třeba porazit spoustu konkurentů, kteří měli na třetí červencový úterek úplně stejné plány. Alespoň podle registrací do aukce, kde se první vesmírný let s lidskou posádkou pod taktovkou privátní firmy odehrál. Ze 159 zemí se do aukce zaregistrovalo víc než sedm a půl tisíce lidí.

Jenže na rozdíl od vítěze jejich ochota utratit za to tohle dobrodružství nebyla tak velká. První fáze aukce, která proběhla na internetu, cenu za sedadlo v nejsledovanějším letu roku vyšponovala na 4,8 milionu dolarů, tedy na zhruba sto milionů korun. Včera pak následovala živá aukce trvající jen deset minut, na jejímž konci byla cena 28 milionů dolarů, což je 587 milionů korun.

Všechny čeká ohromující zážitek. Ten začne startem rakety New Shepard, která má za sebou patnáct testovacích letů, z nichž jen ten první v dubnu 2015 nebyl zcela úspěšný. Po dosáhnutí výšky přes 93 kilometrů kabina sice bezpečně přistála, ale nosná raketa při přistání havarovala.

Vítěz aukce se tak za hranici takzvané Kármánovy hranice, která určuje předěl mezi zemskou atmosférou a kosmickým prostorem, podívá po boku Jeffa Bezose, jeho bratra Marka a dalších tří členů posádky, jejichž jména zatím společnost Blue Origin nezveřejnila.

Poslední úspěšný test pak proběhl letos v lednu a po něm Blue Origin oznámili, že v červenci raketa odstartuje s lidskou posádkou, která po startu zažije trojnásobnou rychlost zvuku a s tím spojené přetížení. To bude ale jen začátek.

Po třech minutách letu se kabina, kde každý z posádky bude mít vlastní okno zhruba třikrát tak velké než známe s dopravních letadel, odpoutá od nosné rakety a bude dál stoupat až do výšky 105 kilometrů, které dosáhne čtyři minuty od startu. V tu dobu už posádka bude zažívat stav beztíže, který potrvá celkem šest minut. 

Následovat bude návrat do atmosféry a poté pozvolný pád kabiny s trojicí padáků. Podle plánu pak po deseti až jedenácti minutách kabina s posádkou dosedne v poušti západního Texasu. Nosná raketa už v tu dobu bude mít tři minuty po přistání ve vzdálenosti jen 3,2 kilometru od místa startu.

Vydání Forbesu American Dream!

Jestliže vše vyjde tak, jak si Jeff Bezos a jeho tým v Blue Origin představují, zahájí se tím nová éra komerčních letů do vesmíru, za kterými bude stát soukromá firma. Zájemci o místa v dalších letech se už teď mohou registrovat na webu Blue Origin. 

Jak často se bude létat a kolik bude letenka stát, se ale zatím neví. Hovoří se o tom, že startovat by se mohlo každých šest týdnů. Pokud jde o částku za vesmírnou letenku, v roce 2018 agentura Reuters uvedla, že na základě studie trhu a dalších úvah by cestující za cestu měli zaplatit nejméně 200 tisíc dolarů (přes čtyři miliony korun).

Červencový let sice bude zlomový, ale z pohledu vesmírného turismu nepůjde zdaleka o první. Blue Origin totiž už před 20 lety předběhli Rusové, kteří na svoji vesmírnou loď Sojuz a následně do vesmírné stanice ISS vzali vůbec prvního člověka, který nebyl přímou součástí týmů vesmírných letů. Tehdy jím byl miliardář Dennis Tito.

Dnes osmdesátiletý Američan svůj na tehdejší dobu šílený nápad nejprve přednesl lidem z NASA, jenže neuspěl. Američané neměli zájem o civilisty. Šanci dostal až u Rusů, které na konci 90. let trápil nedostatek peněz na financování vesmírného programu. Dolary od Tita se jim tak hodily. 

Dohoda nakonec zněla dvacet milionů dolarů za desetidenní výlet, který zahrnoval osm dnů na Mezinárodní vesmírné stanici. Z pohledu tehdejšího kurzu šlo o víc než tři čtvrtě miliardy korun. Tito si tím splnil svůj sen a i po dvaceti letech televizi CNN nedávno nadšeně popisoval, jak výjimečný zážitek to byl.

„Tužky se začaly vznášet ve vzduchu a já viděl černotu vesmíru a zakřivení Země. Byl jsem v euforii. Chci říct, že to byl nejkrásnější okamžik mého života, dosažení životního cíle, a tehdy jsem věděl, že tohle už nic nepřekoná,“ vyprávěl Dennis Tito.

Další turisté mají bránu do vesmíru nově otevřenou o něco víc.