Andy Jassy usedne do ředitelského křesla technologického e-commerce gigantu vybudovaného Jeffem Bezosem na den přesně sedmadvacet let poté, co aktuálně druhý nejbohatší muž světa zapsal Amazon.com do obchodního rejstříku.

Jassy, ​​který v současné době vede rychle rostoucí divizi cloud computingu Amazon Web Services, se nové role ujme po úspěšném roce, kdy Amazon vykázal vysoký zisk a počty svých zaměstnanců rozšířil o půl milionu lidí.

Na druhou stranu bude muset také čelit čím dál těsnější regulaci, sílícím hlasům akcionářů vyzývajícím k vyšší diverzitě i lepším zaměstnaneckým podmínkám a právům.

Do toho bude muset nejdříve integrovat a poté rozvíjet zábavní obsah, což souvisí s akvizicí Amazonu z tohoto týdne, kdy firma za 8,45 miliardy dolarů koupila filmové studio MGM.

„Andy je ve firmě velmi známý a v Amazonu je téměř tak dlouho jako já sám. Nedovolí, aby nás okolí udělalo běžnými,“ prohlásil Bezos tuto středu na výročním setkání před akcionáři.

Jeff Bezos na výročním setkání s akcionáři Amazonu

Bezos investory ujišťoval, že firmu pod novým lídrem čeká skvělá budoucnost a Amazon bude i přes svou velikost nadále pokračovat v agresivních inovacích.

Ty zahrnují například investice do samořiditelných dodávek a satelitního programu Kuiper, který má poskytovat vysokorychlostní internetové připojení při nízké latenci.

„Nemohu vám zaručit, že všechny tyto nápady budou fungovat, ale jedinou cestou, jak se dostat nad průměrnou rentabilitu, je být ochoten jít do riskantních projektů. Mnoho z nich nakonec uspěje,“ řekl Bezos před akcionáři. Nastupující šéf Andy Jassy se setkání s nimi neúčastnil.

Bezos se ve své řeči dotkl také obav ze sílící regulace a dohledu antimonopolního úřadu. Setkání se konalo den poté, co federální distrikt Columbia podal k soudu antimonopolní stížnost.

Podle ní Amazon na svém online tržišti s vidinou vyšších zisků nedovoloval prodejcům snížit ceny pod nabídku konkurentů. Ve Spojených státech jde vůbec o první takový akt ze strany vlády, namířený proti soukromé společnosti.

Americký miliardář zmínil také cloudový byznys a připomenul, že se Amazon pohybuje v silně konkurenčním a dravém prostředí s rychle rostoucími hráči – například firmami SnowFlake nebo Twilio.

38 %

o tolik se Amazonu loni zvedly tržby.

Setkání se ale účastnili i další manažeři Amazonu, kteří se vyjádřili i k zaměstnancům. Ti se v minulosti pokusili vytvořit odborový svaz, podávali k soudu žaloby za diskriminaci a vyzvali vedení, aby při výběru pracovníků dbalo na diverzitu.

„I když pro kritiky může být snadné zobrazit nás jako chladnokrevného zaměstnavatele se špatnými pracovními podmínkami, realita je velmi odlišná,“ tvrdila viceprezidentka Amazonu pro vztahy se zákazníky Alicia Boler Davisová.

Dodala, že cílem firmy je stát se nejlepším zaměstnavatelem na světě, což ale s přihlédnutím k doloženým skandálním podmínkám v některých provozech Amazonu znamená, že firmu čeká ještě notný kus cesty.

Vydání Forbesu Outsider

Podle finančního ředitele Briana T. Olsavskyho přijal loni Amazon půl milionu nových zaměstnanců a dohromady jich má dnes po celém světě 1,3 milionu.

Olsavsky se nezapomněl pochlubit, že gigantu loni vzrostly tržby meziročně o 38 procent na 386 miliard dolarů. Přispěla k tomu i rostoucí cloudová divize, která utržila zatím „jen“ 45 miliard.

Amazon v posledních letech ukazuje, že mu tato čísla uvolňují ruce k akvizicím, jakou je zmíněná koupě filmového studia MGM nebo obchodního řetězce Whole Foods z roku 2017, kdy za něj firma zaplatila 13,7 miliardy dolarů. Má tedy prostředky k tomu, ve velkém vstupovat do nových odvětví.

Nový šéf Andy Jassy se ale bude muset vypořádat zejména se sílícími tlaky z oblastí, kterým se Jeff Bezos v posledních třech dekádách spíše vyhýbal nebo je zpočátku vůbec nemusel řešit.

„Nebude to jednoduché. Ale předesílám, že Andy v tom najde uspokojení a často i zábavu,“ uzavřel Bezos.