Velkoobchodní cena zemního plynu pro evropských trh s dodáním příští měsíc ve středu překročila 33 eur za megawatthodinu (MWh) a blíží se letošnímu maximu.

Analytici vidí příčinu zejména ve vleklé údržbě a s ní souvisejících odstávkách na zpracovatelských zařízeních v Norsku. Proti stejnému období loni je ale cena plynu stále výrazně nižší.

Krátce po 10:00 cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v červnu vykazovala ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku nárůst o více než dvě procenta na 33,50 eura za megawatthodinu.

Začátkem ledna byla cena plynu nad 34 eury, naopak nejnižší letos byla v únoru, kdy klesla ke 23 eurům. Naproti tomu před rokem se pohybovala kolem 48 eura/MWh. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující.

Mimo provoz je nyní těžba v poli Troll v norské části Severního moře i zpracovatelský závod Kollsnes u Bergenu na západě Norska. Kvůli údržbě se snížily dodávky plynu a investoři se teď obávají, že návrat k normálu potrvá proti původním předpokladům déle, napsal server Trading Economics. Norsko je klíčovým producentem plynu v Evropě.

Dodávky plynu potrubím do Evropy v úterý klesly na 178,9 milionu metrů krychlových za den, což je nejméně od loňského září. Předpokládá se ale, že dodávky se do konce května postupně vrátí k normálu. Mezitím teplejší počasí, které meteorologové předpovídají do konce května, tlumí poptávku po plynu. I díky tomu jsou zásobníky plynu v Evropě plné z více než 67 procent.

Velkoobchodní ceny plynu se začaly výrazněji zvyšovat na podzim roku 2021, ještě před válkou na Ukrajině. Podle části ekonomů je to v souvislosti se Zelenou dohodou pro Evropu (European Green Deal), ve které Evropská unie stanovila harmonogram rychlého odklonu od fosilních paliv. V létě 2022, tedy už po začátku války na Ukrajině, kdy Evropská unie začala odmítat ruský plyn, cena suroviny v TTF krátce přesáhla tři sta eur za megawatthodinu.