Cena zlata se v pondělí vyšplhala na půlroční maximum a dostala se do blízkosti 2 020 dolarů, v přepočtu zhruba pětačtyřiceti tisíc korun, za troyskou unci, to je 31,1 gramu. Za jejím růstem stojí slabší kurz amerického dolaru a očekávání, že americká centrální banka již nebude zvyšovat úrokové sazby.

Cena žlutého kovu v pondělí vystoupila až na zhruba 2 018 dolarů za unci, tedy na nejvyšší úroveň od května. Později nicméně o část zisků přišla. Kolem 8:30 SEČ vykazovala nárůst o zhruba půl procenta a pohybovala se v blízkosti 2 010 dolarů za unci, vyplývá z údajů agentury Bloomberg.

Údaje o poklesu inflace ve Spojených státech podpořily očekávání, že by americká centrální banka mohla zahájit snižování úrokových sazeb dříve, než se předpokládalo. Vysoké úrokové sazby jsou pro cenu zlata nepříznivé, protože prohlubují jeho nevýhodu proti investicím přinášejícím úroky, jako jsou například dluhopisy.

Analytik Wang Tchao ze společnosti Thomson Reuters předpokládá, že by se cena zlata mohla vyšplhat na 2 026 až 2 032 dolarů za unci.

Investoři nyní čekají na nové údaje o ekonomice Spojených států, zejména středeční zpřesněná data o vývoji hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí a čtvrteční zprávu o říjnovém vývoji cenového indexu výdajů na osobní spotřebu.

„Ekonomické údaje ze Spojených států tento týden rozhodnou o tom, zda zlato zůstane nad hranicí dvou tisíc dolarů,“ uvedl analytik Kyle Rodda z firmy Capital.com.