Cena zlata je na rekordu, v pondělí brzy ráno se dostala těsně pod 2450 dolarů (55 605 korun) za troyskou unci (to je 31,1 gramu). Trh očekává, že americká centrální banka je připravena brzy snížit základní úrokové sazby, neboť inflace ve Spojených státech dál polevuje.

Krátce po deváté hodině ranní se zlato k okamžitému dodání prodávalo kolem 2441 dolarů za troyskou unci, a proti předchozímu obchodnímu dni tak jeho cena vykazovala nárůst o 1,1 procenta. Brzy ráno se dostala až na 2449,89 dolarů.

Prudce se zvyšuje i cena stříbra, která přidávala devět desetin procenta na 31,79 dolaru za troyskou unci, ráno se dostala až nad 31,50 dolaru. Stříbro je teď nejdražší od konce roku 2012.

Statistika z minulého týdne ukázala, že inflace ve Spojených státech dál polevuje, za duben klesla o desetinu bodu na 3,4 procenta. Obchodníci teď vidí pětašedesátiprocentní pravděpodobnost, že Americká centrální banka přistoupí ke snížení sazeb do září, zatímco donedávna měsíc září zmiňovali spíše jako první příležitost ke snížení sazeb.

Základní úrok je nyní ve Spojených státech v pásmu 5,25 až 5,5 procenta, což je maximum za třiadvacet let. Americká centrální banka ve středu zveřejní zápis ze svého minulého zasedání a obchodníci se z něj budou snažit získat lepší představu o tom, kdy mohou ve Spojených státech snížení sazeb očekávat.

Cena nejbližšího termínového kontraktu na zlato vykazovala růst o 1,3 procenta na 2451 dolarů za troyskou unci. Dolar se pohyboval bez větších změn kolem 104,43 bodu.