Je to nejvyšší částka za posledních devět let. Cena zlata se v pondělí vyšplhala na rekordní maximum 1945 dolarů (asi 43 600 korun) za troyskou unci (31,1 gramu).

Vysoká částka odráží situaci ve světě. „Muselo k tomu nevyhnutelně dojít,“ míní Hana Boxanová ze společnosti Golden Gate, lídra trhu v investicích do fyzického zlata.

„Máme nejnižší úrokové sazby, nejvyšší dluhy a k tomu ještě nenadálou situaci s koronavirem, který zastavil ekonomiku,“ vypočítává investorka.

Podle Boxanové proto investoři nakupují zlato, které považují za bezpečný přístav v období nejistoty.

Vzhůru cenu zlata tlačí i obavy z negativních hospodářských dopadů koronaviru a z rostoucího napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Nízké úrokové sazby zmenšují nevýhodu zlata oproti investicím přinášejícím úroky, jako jsou například dluhopisy.

Poptávku po zlatě podporuje také slabší kurz dolaru, který snižuje cenu zlata v dolarech z pohledu držitelů ostatních měn.

Od začátku letošního roku si cena zlata připisuje přes 27 procent. Dosavadní rekord ze září 2011 činil zhruba 1921 dolarů.

Vydání Forbesu Svatý Martin

Zlaté zásoby teď nakupuje i Česká národní banka, která se svých zásob dříve zbavovala. Letošní nákup 1,2 tuny zlata je první nákup zlata v její historii.

„V současné situaci, kdy je cena zlata rekordní, se to může zdát jako nesmysl. Když byla cena zlata na částce 300 dolarů za unci, Česká národní banka zlato rozprodávala, teď ho nakupuje. Podle mě by ale bylo spíš nehospodárné zlato v portfoliu v současné situaci nemít,“ míní Boxanová.

Investorka navíc předpovídá, že cena zlata v blízké budoucnosti ještě výrazně poroste. „Lidé si uvědomí, že zlato je jistota a nutná součást portfolia,“ tvrdí. A dodává, že investiční zlato by mělo ideálně tvořit asi třetinu ceny majetku.