Dačické společnosti Centropen, výrobci kancelářských, školních a hobby potřeb, klesly loni tržby i zisk. Na vině je válka na Ukrajině, ale také inflace a energetická krize.

Čistý zisk klesl meziročně o padesát čtyři procent na 37,8 milionu, vyplývá z výroční zprávy. Do Ruska firma dodává dál, ale prodeje jsou poloviční než před válkou.

Letos má firma méně zakázek, lidé šetří. V červnu měli zaměstnanci několik dní nucenou dovolenou nebo byli doma na šedesáti procentech mzdy. Nikoho ale firma nepropustila, uvedl generální ředitel společnosti Martin Žahourek. Firma má teď 340 zaměstnanců, letos plánuje tržby 530 milionů.

„Cítíme, že naši zákazníci mají hlouběji do kapsy. Poklesy tržeb letos zaznamenáváme na všech trzích včetně toho českého. Celý svět zasáhla velká vlna inflace a zdražování. V Rusku jsme chtěli (před válkou) otevírat pobočku, dělat investice, to jsme všechno stopli. Nevypověděli jsme smlouvy se zákazníky, dodáváme tam, ale aktivity jsme omezili na minimum. Prodej je tam na polovině toho, co před válkou. Radost nám ale dělá Ukrajina: jak se Rusové stáhli od Kyjeva, začali Ukrajinci normálně nakupovat, nějaký obrat nám tam udělali už loni a letos jsou na dvojnásobku loňského obratu,“ řekl ředitel.

Na Ukrajině mívala firma v posledních letech roční obrat 40 milionů Kč, letos by to mohlo být 30 milionů.

Tržby firmě loni meziročně klesly o šest procent na 546,1 milionu korun. Zisk po zdanění se snížil o padesát čtyři procent na 37,8 milionu.

Zatímco český a slovenský trh meziročně rostl, vývoz hlavně kvůli situaci na Ukrajině stagnoval. „Nahradit ztráty z Ruska a Ukrajiny je z roku na rok nemožné,“ řekl ředitel.

Export se loni na obratu podílel z padesáti devíti procent, což bylo meziročně o tři procenta méně. Nejvíc firma vyváží do zemí jako Británie, Německo, Rusko, Ukrajina, Slovensko, Francie a Jižní Korea.

Společnost letos očekává tržby 530 milionů, investuje padesát milionů.

„Již nyní je jasné, že letošní rok bude v historii firmy patřit k rokům prodejně i výrobně slabším. S dopady recese se potýkáme od počátku roku: nižší objemy zakázek, relativně vysoký sklad hotových výrobků,“ uvedla v podnikovém zpravodaji finanční ředitelka Jana Kostelecká.

Firma očekávala, že jí kvůli inflaci klesnou tržby, a tak loni za zaměstnance, kteří odcházeli, nepřijala nové. Meziročně má o dvacet pět výrobních dělníků méně.

„Koncem května nás ale to výrobní sucho dostihlo, nebyly zakázky, v červnu jsme měli tři volné výrobní dny. Koncoví zákazníci neutrácí, naši zákazníci vyprodávají sklady, je tady útlum. Věřím ale, že je to jen dočasný pokles,“ řekl ředitel.

Centropen nikoho nepropustil, v červnu však měli zaměstnanci několik dní nařízenou dovolenou nebo byli doma na částečné mzdě. Podobné to bude zřejmě v srpnu.

V červenci ovšem dostali všichni pracovníci jako třináctý plat čtyři tisíce korun. Mzdy zvýšila společnost letos od března o šest procent, dělníci berou v průměru 24 tisíc.

Již loni začala firma zavádět úsporná energetická opatření. Na všech střechách má solární panely, které zprovozní do konce srpna. Ty pokryjí třicet procent roční spotřeby, která je v Centropenu 3700 megawatthodin. Do panelů investovala 26 milionů, menší část pokryje dotace.

V areálu velkém 2500 metrů čtverečních vyrobil loni Centropen 191 milionů psacích potřeb a dalších výrobků. Nejžádanějším zbožím je černá fixa permanent. Stroje společnosti s tradicí z roku 1940 mají denní kapacitu 1,3 milionu kusů, pracuje se ve třísměnném provozu.