skip to main content
Velká Británie

Centrum Londýna bez aut a ruchu. Oxford Circus se promění v zelené korzo

S rostoucím důrazem na zelenější budoucnost se čím dál víc velkých měst snaží redukovat pohyb aut ve svých centrech. Tímto směrem vyráží i Londýn, kde do konce roku plánují proměnit okolí světoznámé stanice metra Oxford Circus ve Westminsteru na pěší zónu.

Okolí stanice je předmětem podobných debat už od 80. let kvůli znečištění ovzduší, přetížené dopravě a ruchu. Plány na přeměnu však zdržovala obava ze složitého přesměrování důležitých autobusových linek a prodloužení taxikářských jízd. Teď to ale vypadá, že oblast by se měla proměnit už do konce letošního roku. 

Městská rada Westminsteru a společnost Crown Estate oznámily, že v rámci vylepšení veřejných prostor má místo výrazně „zezelenat“. V nákupní čtvrti přibude také spousta veřejného sezení.

O finální podobě prostranství má rozhodnout soutěž pořádaná sdružením pro britské i mezinárodní architekty Royal Institute of British Architects, která v létě vybere konečný návrh. Organizátoři soutěže přitom doufají, že dokončená podoba náměstí bude moci konkurovat newyorskému Times Square, kam ročně zamíří asi 50 milionů turistů.

Projekt má zlepšit přístup ke stanici metra Oxford Circus
Reklama

Jde o první výraznou proměnu místa za poslední desítky let, jejímž cílem je vyřešit kvalitu ovzduší a špatnou dopravní situaci v blízkosti stanice nacházející se mezi hlavními nákupními destinacemi v Londýně: Oxford Street a Regent Street.

Změna by měla zčásti podpořit také již existující projekt Greenways, který má do oblasti přilákat více cyklistů a vylepšit jim prostředí pro využití kola. Plány dále reagují na měnící se nákupní a pracovní návyky lidí po pandemii, která umocnila potřebu zelenějších veřejných prostranství.

Zároveň počítají s tím, že místo se v budoucnu stane ještě rušnějším díky plánované lince metra s názvem Elizabeth – ta má do oblasti přivést dalších 60 milionů lidí ročně.

„Vážné přetížení Oxford Circus lidmi i dopravou je neudržitelné a je třeba podniknout změny,“ prohlásila vedoucí westminsterské rady Rachael Robathan. „V návaznosti na pandemii a s příchodem linky metra vyvstala potřeba místo přebudovat.“

Proměna oblasti proběhne postupně ve dvou etapách. V první fázi, která by měla proběhnout do konce letoška, vyrostou dvě pěší zóny, budou vysázeny stromy a přibude veřejné sezení. Na jaře pak bude následovat fáze druhá, zaměřená na vylepšení okolí kvůli nově vznikající lince metra.

Westminsterská rada vyčlenila na rekonstrukci londýnské Oxford Circus 150 milionů liber. Před pandemií navštěvovalo oblast v průměru 200 milionů návštěvníků ročně a zaměstnávala 155 tisíc lidí.