Jsou mladé, nadané a nebojí se ozvat. Tyto interpretky mají v českém hudebním průmyslu čím dál větší slovo: skládají hudbu, která by obstála v zahraniční konkurenci, spolupracují se světovými producenty, ale také píší texty o emancipaci i nespravedlnosti.


Karin Ann

Teprve devatenáctileté textařce a hudebnici Karin Ann věnovaly prostor The New York Times ve svém textu o generaci Z, zmínil se o ní německý Bild i evropská MTV.

Na Instagramu ji sleduje téměř 85 tisíc lidí a spolupracuje například s dvorním producentem zpěváka Yungbluda. Tomu otevírala koncerty po celém světě, předskokankou byla i na třech evropských zastávkách americké kapely Imagine Dragons. 

Loni vydala debutové EP lonely together, ve kterém svým razantním přístupem k alternativnímu popu potvrdila, že dokáže překročit zavedené hudební hranice a neomezovat se na jeden konkrétní žánr.

Předtím než letos vystoupila na letních festivalech Grape a Superbloom, stihla vydat singl Poison Apple odrážející zpěvaččiny osobní zkušenosti a duševní stavy v době, kdy na něm pracovala. Pravidelně se také zapojuje do podpory LGBTQ+ komunity, při svém koncertě v Polsku v roce 2021 se nebála v živém vysílání zamávat duhovou vlajkou. 


Annet X

Annet X dokazuje, že ženy, stejně jako jejich názory a sebevědomí je projevit, rozhodně mají v českém rapu své místo. 

Vlastním jménem Aneta Charitonova, která se dnes věnuje primárně žánrové fúzi soulu, R&B a rapu, působí na scéně už poměrně dlouho. Její kariéra youtuberky se však pomalu překlenula do kariéry profesionální hudebnice.

V roce 2014, v pouhých patnácti letech, se podílela na písni #UTEBEBEJT hudebníka Bena Cristovaa. Videoklip k písni zhlédlo na YouTube do dnešního dne téměř osm milionů uživatelů. Ben Annet X hostoval i o dva roky později na singlu TAKTOMABYT. 

Velký hudební přerod ale odstartovalo setkání se saxofonistou a producentem Radimo. Společně vytvořili album Až budu velká, chci být Aneta Charitonova, které za rok 2021 získalo cenu české hudební kritiky Apollo. Jeho součástí je i videoklip k singlu Bylo nebylo, o který se postaral Jaroslav Moravec a který získal cenu Anděl. 


Terra

Vycházející hvězda hyper popu Tereza Pištěláková alias Terra o sobě poprvé dala vědět v roce 2020, kdy vyhrála soutěž Startér, kterou pravidelně pořádá Radio Wave.

Pod křídla si ji chvíli nato vzal hudební producent a DJ NobodyListen. Terra se stala součástí jeho labelu Addict Sound. Od té doby nejvíce tvoří s kolegou DJem Kewu, momentálně pracují na společném, zpěvaččině již třetím, EP. 

V červenci letošního roku vydala Terra klip k písni Happy Boys, ve které mluví o nárůstu sexuálního násilí, a to zejména mezi mladými lidmi. Kromě NobodyListen na něm spolupracovala s Michalem Budinským, který stojí i za klipem k jedné z nejznámějších Terriných písní Cold. 


Annabelle

Za svých 21 let života už stihla získat cenu Anděl za objev roku, zúčastnit se mezinárodní soutěže Eurovize a vystupovat ve Veletržním paláci, a to dokonce hlavou dolů. Její tvář se minulý rok objevila i na proslulém Times Square v rámci Spotify kampaně Equal. 

Zpěvačka Anna Žitniková, vystupující jako Anabelle, studovala hudbu v Londýně. Předtím, než před dvěma lety rozjela sólovou kariéru, působila v kapele Jo’anna, s níž se dostala i do soutěže Radia Wave Startér.

Žánrově tíhne k popu, R&B a rocku – s písní Runnin’ Out Of F* Time se probojovala do finálové sedmičky soutěže Eurovision Song Contest v italském Turíně.  A i když se v budoucnu plánuje do světa vrátit, zatím tvoří v Praze.

V květnu letošního roku vydala singl Toothbrush pojednávající o začátcích vztahů. O videoklip se příznačně postaral její přítel hudební producent Fiedlerski.